İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
7-13 TEMMUZ 2008

AKDENİZ İÇİN BİRLİK ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin mimarı olduğu Barselona Süreci: Akdeniz için Birlik Zirvesi, 13 Temmuz’da Paris’te gerçekleştirildi. AB üyesi ve Akdeniz’e kıyısı bulunan 43 ülkenin devlet veya hükümet başkanlarını bir araya getiren ve üye ülkeler arasındaki siyasi, kültürel ve ekonomik bağları güçlendirmenin amaçlandığı Zirve’de liderler, oybirliğiyle Akdeniz İçin Birlik’in (Union for the Mediterennean) kurulmasına karar verdi.

Devamını Oku

G-8 ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Sanayileşmiş sekiz ülkenin (ABD, Japonya, Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya, Kanada ve Rusya) liderlerini bir araya getiren G-8 Zirvesi, 7-9 Temmuz tarihleri arasında Japonya’nın Toyako kentinde gerçekleştirildi

Devamını Oku

D-8 (GELİŞEN 8 ÜLKE) ZİRVESİ, MALEZYA’NIN BAŞKENTİ KUALA LUMPUR’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Türkiye`nin daveti üzerine, İran, Pakistan, Bangladeş, Malezya, Endonezya, Mısır ve Nijerya`nın katılımıyla 1997`de İstanbul`da düzenlenen konferans ile hayata geçirilen D-8 (Gelişen 8 Ülke) işbirliğinin 6. toplantısı, 7-8 Temmuz tarihleri arasında Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da gerçekleştirildi.

Devamını Oku

NATO ARNAVUTLUK VE HIRVATİSTAN İLE KATILIM PROTOKOLÜ İMZALADI

9 Temmuz’da Brüksel’de gerçekleştirilen seremoni ile Arnavutluk ve Hırvatistan NATO üyeliğine bir adım daha yaklaştı. İki ülkenin de Nisan 2009’da gerçekleştirilecek NATO’nun 60. kuruluş yıldönümü toplantısında resmen NATO’ya katılması bekleniyor.

Devamını Oku

SIRBİSTAN’DA YENİ HÜKÜMET KURULDU

8 Temmuz’da 250 üyeli Sırbistan Parlamentosu’nda yapılan oylama neticesinde, milletvekillerinin 127’sinin desteğini alan Ivica Dacic liderliğindeki Sosyalist Parti ile Devlet Başkanı Boris Tadiç’in Demokrat Partisi tarafından oluşturulan koalisyon hükümeti, güven oyu alarak göreve başladı

Devamını Oku

AVRUPA PARLAMENTOSU, GENİŞLEME STRATEJİSİ RAPORUNU KABUL ETTİ

Alman Parlamenter Elmar Brok tarafından AB’nin genişleme stratejisine ilişkin hazırlanan rapor, 10 Temmuz’da, Avrupa Parlamentosu’nda, 44 ret ve 45 çekimser oya karşı 534 oyla kabul edildi. Raporda, AB’nin belirsiz geleceğine rağmen Avrupa Parlamentosu Üyeleri üç aday ülke (Türkiye, Hırvatistan ve Makedonya) ile beş Balkan ülkesinin (Sırbistan, Karadağ, Arnavutluk, Bosna-Hersek ve Kosova) üyelik perspektiflerini teyit ediyor.

Devamını Oku

HOLLANDA VE BELÇİKA LİZBON ANTLAŞMASI’NI ONAYLADI

İrlanda referandumunun ardından Lizbon Antlaşması’nın akıbetine ilişkin tartışmalar devam ede dursun, Antlaşma, henüz onay sürecini tamamlamamış Üye Devletler tarafından onaylanmaya devam ediyor. Bu ülkelerden biri de, 8 Temmuz’da Senatosunda 15’e karşı 60 oyla Antlaşma’yı onaylayan Hollanda idi. Böylece Hollanda, onay sürecini tamamlayan 19. ülke oldu.

Devamını Oku

FRANSA DEVLET İSTATİSTİK ENSTİTÜSÜ, 2008 YILINA İLİŞKİN AB İSTATİSTİKLERİNİ YAYIMLADI.

Fransız Devlet İstatistik ve Ekonomik Değerlendirmeler Enstitüsü (Insee), AB 2008’de Fransa başlığıyla Fransa’nın AB Dönem Başkanlığı’na gönderme yapan bir rapor yayımladı

Devamını Oku

AVRO ALANI ENFLASYON ORANI, YENİ BİR REKOR KIRDI

AB İstatistik Kurumu Eurostat’ın 30 Haziran’da açıkladığı verilere göre, Haziran ayında Avro Alanı Tüketici Fiyatlarında yıllık enflasyon oranı %4 olarak gerçekleşti. Mayıs ayında bu oran %3,7 idi. Ancak bu, AB için yeni bir rekor anlamına da geliyor.

Devamını Oku

TÜİK, HAZİRAN AYI ENFLASYON ORANLARINI AÇIKLADI

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK’in 3 Temmuz’da açıkladığı verilere göre, Haziran ayında, Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE), Mayıs ayına göre %0,36 oranında düşüş gösterirken, 2007 yılının Aralık ayına göre %6,00, Haziran ayına göre %10,61 ve on iki aylık ortalamalara göre de %8,64 oranında arttı. Böylece, önceki iki ayda hızlı bir yükseliş gösteren enflasyon, Haziran ayında mevsimsel fiyat hareketlerinin de etkisiyle yavaşladı ve TÜFE, 11 ay aradan sonra ilk defa geriledi.

Devamını Oku

YILIN İLK 5 AYINDA CARİ AÇIK 21,5 MİLYAR DOLAR OLDU

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın 14 Temmuz’da yayımladığı verilere göre, Mayıs ayında cari açık geçen yılın aynı ayına göre %28,8 büyüyerek 4,637 milyar Dolar olurken; Ocak-Mayıs dönemi cari işlemler açığı, geçen yılın aynı dönemine göre, %33,3 artışla 21,541 milyar Dolara ulaştı

Devamını Oku

SANAYİ ÜRETİMİNDE MAYIS AYI RAKAMLARI AÇIKLANDI

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK’in 8 Temmuz’da açıkladığı verilere göre, ekonomik büyümenin öncü göstergelerinden sanayi üretimi, Mayıs ayında yavaşlayarak %2,4’lük artış ile yılın en düşük büyümesini gerçekleştirdi.

Devamını Oku

AİHM, SEÇİM BARAJI, MİLLETVEKİLİ DOKUNULMAZLIĞI VE MÜLKİYET HAKKIYLA İLGİLİ ÜÇ DAVAYI KARARA BAĞLADI

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi`nin temyiz organı niteliğindeki Büyük Dairesi, Türkiye’de milletvekili seçimlerinde uygulanan yüzde 10’luk baraja karşı açılan davaya ilişkin olarak, 8 Temmuz’da verdiği nihai kararında, bu uygulamanın, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi`nin (AİHS) özgür seçimlerle ilgili Ek Protokolü’nün 3`üncü maddesini ihlal etmediğine karar verdi.

Devamını Oku

UNESCO, DÜNYA MİRASI KORUMA LİSTESİNDEN ÇIKARILMAMAK İÇİN İSTANBUL’A 2009’A KADAR SÜRE VERDİ

Bir süre önce İstanbul’a gelerek 5 günlük bir incelemede bulunan BM bünyesindeki UNESCO Dünya Kültür Mirası Komitesi, 6 Temmuz’da Kanada’nın Quebec kentinde toplandı

Devamını Oku

TUNAECS, YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ VE İKV İŞBİRLİĞİYLE “AVRUPA BİRLİĞİ – TÜRKİYE İLİŞKİLERİ: GEÇMİŞTEN GELECEĞE” KONULU KONFERANS GERÇEKLEŞTİRİLDİ

TUNAECS (Avrupa Çalışmaları için Türk Üniversiteler Birliği), İktisadi Kalkınma Vakfı, ve Yeditepe Üniversitesi işbirliğinde, “Avrupa Birliği-Türkiye İlişkileri: Geçmişten Geleceğe” konulu bir konferans düzenlendi. Türkiye – AB ilişkilerindeki güncel sorunların ele alındığı konferansta, yerli ve yabancı akademisyen ve uzmanlar, tebliğler sundu.

Devamını Oku