İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
30 HAZİRAN - 6 TEMMUZ 2008

FRANSA, AB DÖNEM BAŞKANLIĞI GÖREVİNİ DEVRALDI

Fransa, altı ay sürecek AB dönem başkanlığı görevini 1 Temmuz’da Slovenya’dan devraldı. Dönem Başkanlığı sırasında, öncelikle İrlanda’da gerçekleşen Lizbon Antlaşması’na ilişkin referandum ile çıkan krize çözüm bulmayı amaçlayan Fransa’nın diğer önemli gündem maddelerini ise, enerji ve iklim, tarım politikasının geleceği, göç ve savunma konularını kapsayan sosyal politika ile “Akdeniz İçin Birlik” projesi ve AB-NATO işbirliği ile AB savunmasının güçlendirilmesi oluşturuyor.

Devamını Oku

TÜRKİYE İSTATİSTİK KURUMU, YILIN İLK ÇEYREĞİNE İLİŞKİN BÜYÜME ORANLARINI AÇIKLADI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), yılın ilk çeyreğine (Ocak-Mart) ilişkin gayri safi yurt içi hâsıla (GSYH) rakamlarını açıkladı. Buna göre, yılın ilk çeyreğinde GSYH, cari fiyatlarla, %17,5 oranında artarak 221 milyar 740 milyon YTL olurken; sabit fiyatlarla ise, %6,6’lık artışla 24 milyar 232 milyon YTL oldu.

Devamını Oku

İHRACATTA ARTIŞ DEVAM EDİYOR

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 30 Haziran’da açıklanan geçici verilere göre, 2008 yılı Mayıs ayında; geçen yılın aynı ayına göre ihracat %36.5 oranında artışla 12,478 milyon Dolar; ithalat ise, %29’luk bir artışla 19,268 milyon Dolar olarak gerçekleşti.

Devamını Oku

KIBRIS’TA İKİ LİDER ARASINDAKİ ÜÇÜNCÜ GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİRİLDİ

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile GKRY Lideri Dimitris Hıristofyas arasında, Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik görüşmelerin üçüncüsü 1 Temmuz’da gerçekleştirildi.

Devamını Oku

AVRUPA MERKEZ BANKASI, FAİZ ARTIRIMINA GİTTİ

Avrupa Merkez Bankası (AMB), 3 Temmuz’da yaptığı toplantıda 15 üyeli Avro Alanında yüzde 4 olan faiz oranını, çeyrek puan artırarak yüzde 4,25’e çıkardı. Bankanın, bir yıldan uzun süredir ilk kez faiz artırımı yapmasıyla, faizler de, son 7 yılın en yüksek düzeyine ulaşmış oldu.

Devamını Oku

AVRO-AKDENİZ BÖLGESİ TİCARET BAKANLARI, MARSİLYA’DAKİ ZİRVEDE BİRARAYA GELDİ

Avro-Akdeniz Bölgesi (27 AB üyesi ülke, Türkiye, Arnavutluk, Cezayir, Mısır, İsrail, Ürdün, Lübnan, Fas, Moritanya, Suriye, Filistin ve gözlemci statüsünde Libya) ticaret bakanları, Fransa Ticaret Bakanı Anna Marie Idrac ve Avrupa Komisyonu’nun Ticaretten Sorumlu Üyesi Peter Mandelson başkanlığında, 2 Temmuz’da Fransa’nın Marsilya kentinde bir araya geldi.

Devamını Oku

AB İLE RUSYA ARASINDA YENİ STRATEJİK ORTAKLIK ANLAŞMASI GÖRÜŞMELERİ BAŞLADI

AB ile Rusya arasında 1997 yılından bu yana yürürlükte olan ortaklık ve işbirliği anlaşmasının yerini alacak olan yeni stratejik işbirliği anlaşmasının görüşmelerine 4 Temmuz 2008 tarihinde başlandı. Hatırlanacağı üzere 26-27 Haziran 2008 tarihlerinde Khanty-Mansiisk şehrinde gerçekleştirilen AB-Rusya Zirvesinde stratejik işbirliği anlaşmasına en üst düzeyde siyasi destek verilmişti (bkz. 23-29 Haziran 2008 tarihli IKV e-bülteni).

Devamını Oku

AB, GÜMRÜK BİRLİĞİ’NİN 40. YILINI KUTLUYOR

AB, 1 Temmuz’da Gümrük Birliği’nin 40. yılını kutladı. Avrupa Komisyonu’nun Gümrük ve Vergilendirmeden Sorumlu Üyesi László Kovács, 40. yıldönüm vesilesiyle yaptığı açıklamada, bireylerin korunması ve ticaretin kolaylaştırılmasında, Avrupa Gümrüklerinin bugün geldiği noktadan büyük gurur duyduğunu belirtti.

Devamını Oku

AB – BOSNA HERSEK ARASINDAKİ TİCARİ İLİŞKİLERDE YENİ BİR DÖNEM BAŞLADI

16 Haziran 2008’de AB ile Bosna Hersek arasında imzalanan İstikrar ve Ortaklık Anlaşması’na (İOA) ek olarak imzalanan geçici anlaşmanın 1 Temmuz 2008’de yürürlüğe girmesiyle, AB ile Bosna Hersek arasındaki ticari ilişkilerde yeni bir dönem başladı.

Devamını Oku

DTÖ GÖRÜŞMELERİNDE AB İÇİNDE ÇATLAKLAR MEYDANA GELMEYE DEVAM EDİYOR

Dünya Ticaret Örgütü’nde Doha Kalkınma Gündemi kapsamında teknik düzeydeki görüşmeler devam ederken; AB ülkeleri de, DTÖ Direktörü Pascal Lamy’nin daveti üzerine dünyanın önemli ticaret ülkelerinin bakanlarının katılımıyla 21 Temmuz’da Örgüt’ün Cenevre’deki merkezinde gerçekleştirilecek olan toplantıya hazırlanıyor.

Devamını Oku

OECD ÜLKELERİ 2007 YILI DOĞRUDAN YABANCI YATIRIM RAKAMLARI AÇIKLANDI

OECD, üye ülkelerden 3. ülkelere ve 3. ülkelerden de üye ülkelere 2007 yılında”gerçekleşen doğrudan yabancı yatırım rakamlarını açıkladı. Buna göre, OECD ülkelerinden dışarıya doğrudan yabancı yatırımlar, 2006’da 1,2 trilyon Dolar iken 2007’de1,82 trilyon Dolara yükseldi.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU, “21. YÜZYIL İÇİN YENİLENMİŞ SOSYAL GÜNDEM” BAŞLIKLI PAKETİ KABUL ETTİ

Avrupa Komisyonu, 2 Temmuz’da “21. Yüzyıl için Yenilenmiş Sosyal Gündem” başlıklı taslak yönerge paketini kabul etti. Sosyal gündem kapsamında eğitim ile ilgili bölüm ise, 3 Temmuz’da Avrupa Komisyonu’nun Eğitimden Sorumlu Üyesi Jan Figel’e sunuldu ve aynı gün de Avrupa Komisyonu Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından kabul edildi.

Devamını Oku