İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
3-9 KASIM 2008

DIŞİŞLERİ BAKANI VE BAŞMÜZAKERECİ ALİ BABACAN, ÇEŞİTLİ AB ÜLKELERİNİ ZİYARET ETTİ

Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Marsilya, Roma, Prag ve Londra'yı kapsayan dört günlük bir AB turu gerçekleştirdi. Ziyarette, Türkiye – AB ilişkileri başta olmak üzere, çeşitli ikili ve bölgesel konuların ele alındığı belirtildi. Babacan’a, ziyareti sırasında, görüşülecek konular hakkında uzman Dışişleri diplomatları da eşlik etti.

Babacan ilk olarak 4 Kasım’da, Barselona süreci: Akdeniz İçin Birlik Dışişleri Bakanları toplantısına katılmak için Fransa'nın Marsilya şehrine gitti. Birlik’e üye 43 ülkenin dışişleri bakanlarının katıldığı toplantıda, geçtiğimiz Temmuzdaki zirvede liderlerin çözemediği sorunların birçoğunda, sıkı pazarlıklar sonucunda uzlaşmaya varıldı.

Babacan, aynı günün akşamı İtalya’nın başkenti Roma'ya geçerek Türk-İtalyan forumuna katıldı ve ikili görüşmeler gerçekleştirdi. 5 Kasım’da ise, Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'a giden Babacan, burada da ikili görüşmelerde bulundu. Ali Babacan’ın, Fransa’dan sonra Ocak 2009’da AB Dönem Başkanlığı görevini devralacak olan bu ülkedeki muhataplarına, Türkiye-AB ilişkileri konusunda bilgi verdiği ve Ankara’nın Kıbrıs meselesine ilişkin perspektifini aktardığı belirtildi.

Prag'ın ardından son olarak 6 Kasım’da İngiltere’nin başkenti Londra'ya geçen Başmüzakereci, bu ülkenin Dışişleri Bakanı David Miliband'la bir araya gelerek, heyetler arası ve baş başa görüşmeler yaptı ve ayrıca birtakım özel programlara katıldı.