İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
3-9 KASIM 2008

AVRUPA KOMİSYONU’NUN ENERJİDEN SORUMLU ÜYESİ ANDRİS PİEBALGS TÜRKİYE’Yİ ZİYARET ETTİ

Avrupa Komisyonu’nun Enerjiden Sorumlu Üyesi Andris Piebalgs, Orta Asya ve Hazar Denizi kaynaklı doğalgazı Avrupa’ya taşıması planlanan Nabucco Doğalgaz Boru Hattı Projesi’ni görüşmek üzere 6 Kasım’da Türkiye’yi ziyaret etti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Enerji Bakanı Hilmi Güler ile bir araya gelen Piebalgs, Türkiye ve AB’nin Nabucco boru hattından doğalgaz akışını sağlayacak koşulları içeren anlaşmayı 2009 yılında imzalayacaklarını umduğunu belirtti. Bilindiği üzere Türkiye, Nabucco operatörlerinin boru hattından geçen gazın %15’ini tercihli bir tarife ile satın almasına izin verilmesini talep ediyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Piebalgs, Türkiye ile Avrupa Birliği arasında gazın geçiş ücreti konusunda bir uzlaşmazlık olmadığını, ancak Türkiye’nin kendi enerji arz güvenliği konusunda endişeleri bulunduğunu dile getirdi. Bölgede herkesi tatmin edecek kadar doğalgazın mevcut olduğunu söyleyen Piebalgs, meselenin Avrupa Birliği, üretici ülkeler ve Türkiye’nin çıkarına sonuçlandırılması gerektiğini ifade etti.

Piebalgs’a göre, Nabucco projesine katılan ülkelerin 2009 yılının başında bir araya gelerek hükümetlerarası bir anlaşma imzalamaları gerekiyor. Böylece öngörüldüğü gibi 2013 yılında Nabucco boru hattından doğalgaz akışının başlaması düşünülüyor. Türkiye’nin ardından 7 Kasım’da Azerbaycan’a geçen ve burada Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Enerji Bakanı Natig Aliyev ve Dışişleri Bakanı Elmar Mammadyarov ile görüşen Piebalgs, Nabucco Projesi’nin hayata geçmesi için Azerbaycan’ın stratejik önemine vurgu yaptı.

3300 km uzunluğunda ve azami kapasitesi 31 milyar metreküp olması planlanan Nabucco Doğalgaz Boru Hattı, yaklaşık 8 milyar Avro’ya mal olacak ve Avusturyalı OMV, Macar MOL, Romanyalı Transgaz, Bulgar Bulgargaz, Türk Botaş ve Alman RWE şirketlerince inşa edilecek.