İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
3-9 KASIM 2008

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta Türkiye-AB müzakere süreci açısından önemli bir belge olan ilerleme raporlarının açıklanması nedeniyle oldukça kritik bir hafta oldu. Avrupa Komisyonu aday ülkelerin üyelik kriterlerini yerine getirme durumunu değerlendirdiği söz konusu raporları 1998 yılından bu yana her yıl yayınlıyor.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU, ADAY VE POTANSİYEL ADAY ÜLKELERE YÖNELİK 2008 YILI İLERLEME RAPORLARINI AÇIKLADI

5 Kasım’da Avrupa Komisyonu tarafından açıklanan ‘genişleme paketi’, aday ülkeler (Türkiye, Hırvatistan, Makedonya) ve potansiyel aday ülkelere (Sırbistan, Karadağ, Bosna-Hersek, Arnavutluk, Kosova) yönelik yayımlanan yıllık ilerleme raporlarının yanı sıra bir strateji belgesinden oluşuyor. Avrupa Komisyonu’nun Genişleme’den Sorumlu Üyesi Olli Rehn, Konuya ilişkin yaptığı basın açıklamasında, 2009 yılı için öngörülen katılım öncesi mali yardım paketinin, Batı Balkan ülkelerinin mali kriz ile mücadeleye dönük gerekli adımları atmasına yönelik tasarlanacağını belirtti.

Devamını Oku

ABD BAŞKANLIK SEÇİMLERİNİ, DEMOKRAT ADAY BARRACK HÜSEYİN OBAMA KAZANDI

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD), 4 Kasım’da yapılan başkanlık seçimlerini, Demokrat Parti adayı Huseyin Barrack Obama kazandı.

Devamını Oku

“AKDENİZ İÇİN BİRLİK” TOPLANTISI MARSİLYA’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Temmuz ayında Paris’te gerçekleşen “Barselona Süreci: Akdeniz için Birlik” devlet ve hükümet başkanları toplantısının ardından Proje’nin ilk dışişleri bakanları zirvesi, 3-4 Kasım tarihlerinde Marsilya’da yapıldı. Görüşmelere, Birlik’in Genel Sekreterlik merkezinin yeri ile Arap Ligi’nin Birlik içindeki statüsüne ilişkin tartışmalar damgasını vurdu.

Devamını Oku

DIŞİŞLERİ BAKANI VE BAŞMÜZAKERECİ ALİ BABACAN, ÇEŞİTLİ AB ÜLKELERİNİ ZİYARET ETTİ

Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Marsilya, Roma, Prag ve Londra`yı kapsayan dört günlük bir AB turu gerçekleştirdi. Ziyarette, Türkiye – AB ilişkileri başta olmak üzere, çeşitli ikili ve bölgesel konuların ele alındığı belirtildi. Babacan’a, ziyareti sırasında, görüşülecek konular hakkında uzman Dışişleri diplomatları da eşlik etti.

Devamını Oku

KÜRESEL MALİ KRİZE İLİŞKİN GELİŞMELER

Uluslararası mali krizin etkileri, tüm dünyayı sarmaya devam ederken; dünya liderleri de, 15 Kasım’da Washington’da düzenlenecek olan G20 zirvesine hazırlanıyor.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU’NUN ENERJİDEN SORUMLU ÜYESİ ANDRİS PİEBALGS TÜRKİYE’Yİ ZİYARET ETTİ

Avrupa Komisyonu’nun Enerjiden Sorumlu Üyesi Andris Piebalgs, Orta Asya ve Hazar Denizi kaynaklı doğalgazı Avrupa’ya taşıması planlanan Nabucco Doğalgaz Boru Hattı Projesi’ni görüşmek üzere 6 Kasım’da Türkiye’yi ziyaret etti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Enerji Bakanı Hilmi Güler ile bir araya gelen Piebalgs, Türkiye ve AB’nin Nabucco boru hattından doğalgaz akışını sağlayacak koşulları içeren anlaşmayı 2009 yılında imzalayacaklarını umduğunu belirtti.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU 2009 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI KABUL EDİLDİ

Avrupa Komisyonu, 5 Kasım 2008 tarihinde, 2009 yılı çalışma programını kabul etti. Küresel mali krizin yönetimi, ekonomik küçülmenin kontrol altına alınması, bütçenin gözden geçirilmesi gibi konuların yer aldığı 2009 çalışma programında, Avrupa Komisyonu üyeleri ayırca, enerji, iklim değişikliği, göç ve sosyal politikaya ilişkin konuları ele alacak.

Devamını Oku

EUROSTAT ÇEŞİTLİ ALANLARA İLİŞKİN İSTATİSTİKLER YAYIMLADI

AB İstatistik Kurumu Eurostat’ın 4 Kasım’da açıkladığı verilere göre, 2008’in ikinci çeyreğinde, hane halkı brüt tasarruf oranı, Avro Alanı’nda %13,9 oldu. İlk çeyrekteki oran ise, %13,7 idi. AB27’nin hane halkı tasarruf oranı ise, 2008’in ilk çeyreğinde %10’dan ikinci çeyrekte % 10,2’ye yükseldi.

Devamını Oku