İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
10-16 KASIM 2008

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta tüm dünyada olduğu gibi AB için de mali krizin ve çıkış yollarının ağırlıkla ele alındığı yoğun bir gündemle geçti. 2008’ini ikinci çeyreğindeki trendi takiben Temmuz-Eylül döneminde de %2’lik daralmanın kaydedilmesi ile Avro alanının resesyona girdiği resmiyet kazanmış oldu.

Devamını Oku

YABANCI YATIRIMCILARIN TAŞINMAZ MAL EDİNİMİNE İLİŞKİN YÖNETMELİK YAYIMLANDI

Yabancı yatırımcıların Türkiye’de kurdukları veya iştirak ettikleri tüzel kişiliğe sahip şirketlerin taşınmaz ve sınırlı ayni hak edinimine ve kullanımına ilişkin usul ve esasları düzenlemek amacıyla hazırlanan yönetmelik Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından 12 Kasım tarihinde 27052 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Devamını Oku

DPT’NİN 2009 YILI PROGRAMI’NDA AVRUPA BİRLİĞİ İLE İLİŞKİLERDEKİ ÖNCELİKLER BELİRLENDİ

Devlet Planlama Teşkilatı’nın, Dokuzuncu Kalkınma Planı (2007-2013) ile Orta Vadeli Programa (2009-2011) dayanarak hazırladığı 2009 Yılı Programı’nda, Avrupa Birliği’ne ilişkin bir bölüm yer alıyor.

Devamını Oku

“JUMBO KONSEY” TOPLANTISI BRÜKSEL’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

AB Genel İşler ve Dış İlişkiler Konsey toplantıları, 10–11 Kasım tarihlerinde Brüksel’de gerçekleştirildi. AB üye ülke Dışişleri, Savunma ve Kalkınma Bakanlarının katılımıyla gerçekleştirilen ve çeşitli Konseylere üye bakanları bir araya getirmesi nedeniyle “Jumbo Konsey” olarak da adlandırılan toplantıda Bakanlar, savunma, kalkınma ve dış ilişkilere ilişkin birçok konuyu ele aldı.

Devamını Oku

AB-RUSYA ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Rusya devlet başkanı Dmitrij Medvedev ve Nicolas Sarkozy, Javier Solana ile José Manuel Barroso’dan oluşan AB delegasyonu 14 Kasım’da Fransa’nın Nice kentinde bir araya geldi.

Devamını Oku

G-20 ZİRVESİ WASHİNGTON’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasında ekonomik büyüme ve mali istikrar konularında diyaloğun geliştirilmesi amacıyla toplanan G-20 Zirvesi, ABD’nin başkenti Washington’da 14-15 Kasım tarihlerinde gerçekleştirildi.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU GENİŞ KAPSAMLI BİR ENERJİ PAKETİ AÇIKLADI

Avrupa Komisyonu 13 Kasım 2008 tarihinde 2. Stratejik Enerji Değerlendirme Paketi’ni açıkladı.

Devamını Oku

AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİ BAYKARA-SENDİKA KARARINI AÇIKLADI

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 12 Kasım’da açıkladığı kararında, Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (Tüm Bel Sen) Başkanı Vicdan Baykara ve sendika üyesi Kemal Demir`in yaptığı başvuruda, Türkiye`nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) “dernek kurma ve toplantı özgürlüğü” başlıklı 11. maddesini ihlal ettiğine karar verdi.

Devamını Oku

AVRUPA MERKEZ BANKASI AVRO FAİZ ORANINI AZALTTI

Avrupa Merkez Bankası (AMB) 13 Kasım tarihinde yaptığı toplantıda aldığı kararlar doğrultusunda, Avro temel faiz oranını yarım puan azaltarak %3,25’e indirdi.

Devamını Oku

AVRO ALANI İLK KEZ RESESYONA GİRDİ

Küresel mali kriz gündemdeki yerini korurken Avro Alanının tarihinde ilk defa resesyona girdiği Avrupa Komisyonu tarafından resmen onaylandı. Avro Alanı ekonomisi ikinci çeyrekte %0,2 daralırken bu daralmayı Temmuz–Eylül ayları arasında ikinci bir %0,2 değerinde daralma izledi. İki dönem üst üste ekonomik daralma resesyonun tanımına uyuyor.

Devamını Oku