İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
14-20 TEMMUZ 2008

BELÇİKA’DAKİ SİYASİ KRİZ SÜRÜYOR

Belçika Flaman Hıristiyan Partisi lideri ve koalisyon hükümetinin Başbakanı Yves Leterme’in 15 Temmuz’da istifasını sunmasının ardından patlak veren siyasi kriz devam ediyor. Başbakan Leterme, koalisyon ortakları arasında, Belçika’yı oluşturan bölgelere daha fazla yetki verilmesi üzerine anlaşmaya varılması için 15 Temmuz’u son tarih olarak belirlemişti. Ancak, beş partili koalisyon bu tarihe kadar uzlaşmaya varamayınca Leterme Belçika Kralı’na istifasını sunmuştu.

Belçika Kralı Albert, 17 Temmuz’da yaptığı açıklamada Leterme’in istifasını kabul etmediğini belirterek bölgelere daha fazla yetki tanınması için gerekli köklü anayasal değişikliklerin “mümkün olan en iyi şekilde” gerçekleştirilmesinin teşvik edilmesi çağrısında bulundu.

Hatırlanacağı gibi Belçika’daki krizin temelinde Valon ve Flaman bölgelerine daha fazla yetki tanınması girişimleri yer alıyor. Flamanlar özellikle vergi ve sosyal güvenlik alanında daha fazla yetki isterken Valonlar, öngörülen düzenlemelere, bölgelerine ayrılan mali desteğin azalacağı korkusuyla karşı çıkıyorlar.