İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
14-20 TEMMUZ 2008

İSRAİL VE HİZBULLAH ARASINDA ESİR DEĞİŞİMİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İsrail ve Hizbullah arasında varılan anlaşma gereği Temmuz 2006’da Hizbullah tarafından kaçırılan iki İsrail askerinin cenazesi, 16 Temmuz’da beş Lübnanlı mahkum ile değiştirildi. Uluslararası Kızılhaç Örgütü’nün arabuluculuğunda gerçekleştirilen değişim ile İsrail aralarında Samir Kantar’ın da bulunduğu 5 Lübnanlı mahkum ve 199 cenazeyi, iki askerinin cenazeleri ile değişmeyi kabul etti.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Avrupa Komisyonu’nun Dış İlişkilerden Sorumlu Üyesi Benita Ferrero-Waldner, değişimin her iki taraf için olumlu bir adım olduğunu belirtti. Ferrero-Waldner, değişimin aynı zamanda 1701 sayılı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Kararı’nın tam olarak uygulanması yönünde önemli bir aşama olduğunu kaydetti. Komisyon üyesi, bölge insanının barış ve istikrar içinde yaşamayı hak ettiğini vurgulayarak çözüm yolundaki adımların devam etmesini diledi.

Bu amaçla Komisyon, sanayiden sorumlu Komisyon üyesi Günter Verheugen, çevreden sorumlu Komisyon üyesi Stavros Dimas ve enerjiden sorumlu Komisyon üyesi Andris Piebalgs’ın himayesiyle
6 Temmuz 2008’de geniş kapsamlı bir eylem planı ve dört öneri sundu.