İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
28 TEMMUZ - 3 AĞUSTOS 2008

İSTANBUL’UN GÜNGÖREN İLÇESİNDE DÜZENLENEN TERÖRİST SALDIRIDA 18 VATANDAŞIMIZ YAŞAMINI YİTİRDİ

27 Temmuz Pazar akşamı saat 21:50 sıralarında İstanbul’un Güngören semtinin en işlek caddesinde 10 dakika ara ile iki bomba patladı. İstanbul Valisi Muammer Güler yaptığı açıklamada, saldırının bir terör saldırısı olduğunu belirtti. Öte yandan, yapılan araştırmalar sonucu ilk patlamaya ses bombasının yol açtığı açıklanırken, ikinci patlamaya parça tesirli bombanın yol açtığı ifade edildi. Terörist saldırı sonucu 18 kişi hayatını kaybetti, 150’den fazla kişi yaralandı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Güngören’deki patlamalarla ilgili olarak, “Terörün acımasızlığını, kadın-erkek, genç-yaşlı ve çocuk ayrımı yapmaksızın insanlık dışı vahşetle şiddet istediğini ortaya koyan bu saldırıyı gerçekleştirenleri lanetliyorum” ifadelerini kullandı. Öte yandan, Çankaya Köşkü’nde gazetecilerin saldırıyla ilgili sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, terörle mücadelenin kararlılık içinde sonuna kadar sürdürüleceğini belirtti. Gül ayrıca, birlik ve beraberlik mesajı vererek, saldırıyı gerçekleştirenlerin güvenlik güçleri tarafından en kısa zamanda ortaya çıkarılacağını vurguladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı yazılı açıklamada, masum vatandaşları hedef alan terör saldırısını nefretle kınadığını vurgulayarak, bu tür saldırıların Türkiye’nin terörle mücadeledeki azmini ve kararlılığını artırdığını ifade etti. Öte yandan, CHP lideri Deniz Baykal, saldırının siyasi amaçla yapıldığını ve masum insanları hedef aldığını söyleyerek, çok kararlı büyük bir demokratik tepkinin ortaya konulması gerektiğinin altını çizdi. Bununla birlikte, olay yerinde basın mensuplarına açıklama yapan Baykal, Türk toplumunun bu tür olaylara büyük tepki göstermesi gerektiğini savunarak, milli lanet kampanyası başlatılması çağrısında bulundu.

Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso ve Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Hollandalı Hıristiyan Demokrat Ria Oomen-Ruijten de düzenlenen terörist saldırıyı şiddetle kınayarak, AB’nin bu olayda ve terörle mücadele konusunda Türkiye’nin yanında yer aldığını vurgulayan ve bu olaydan ötürü duydukları derin üzüntülerini dile getiren benzer açıklamalarda bulundular. AB Ortak Savunma ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana ise, “adi saldırıyı” şiddetle kınadığını belirterek, Türkiye’nin zor günlerinde AB’nin desteğine güvenebileceğini ifade etti. AB Dönem Başkanlığı, AB’nin terörle mücadelede Türkiye’nin yanında yer aldığını belirten bir açıklama yaptı. Öte yandan, Avrupa Komisyonu sözcüsü Amadeu Altafaj, Güngören’de düzenlenen bombalı saldırıyı kınadıklarını ve Türkiye’ye terörle mücadelede destek verdiklerini bir kez daha yineledi.

Biz, İktisadi Kalkınma Vakfı olarak, ülkemizi yasa boğan hain terörist saldırıyı kınıyor ve saldırıda yaşamını yitiren vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.