İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
28 TEMMUZ - 3 AĞUSTOS 2008

İTALYA LİZBON ANTLAŞMASI’NI ONAYLADI

İtalya’da Lizbon Antlaşması’nın onaylanmasına ilişkin süreç 31 Temmuz tarihinde tamamlandı. Hatırlanacağı üzere İtalya Meclisi Antlaşma’yı 22 Temmuz tarihinde oybirliği ile onaylamış, Senato da 23 Temmuz tarihinde onay kararını kabul etmişti. İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano tarafından yapılan açıklamada, Lizbon Antlaşması’nın onaylanmasının, İtalya’nın güçlü duruşunun kanıtı olduğu ifade edildi. Başbakan Silvio Berlusconi ise, onay kararının, zor bir dönemden geçen Avrupa’nın yeniden güçlenmesine İtalya tarafından yapılan katkının ifadesi olduğunu vurguladı. Lizbon Antlaşması’nın İtalya’da onaylanması, Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso tarafından, kurucu üye İtalya’nın Avrupa projesine bağlılığının göstergesi olarak değerlendirildi. Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Hans-Gert Pöttering ise, İrlanda’nın Antlaşma’yı reddetmesinin ardından onay sürecinin tüm üye devletlerde 2009 AP seçimleri öncesinde tamamlanması için gerekli desteğin sağlanabileceğini vurguladı.

Bilindiği üzere, İtalya Lizbon Antlaşması’nın onaylanmasına ilişkin parlamenter süreci tamamlayan 24. üye devlet oldu. Söz konusu 24 üye devlet arasında Almanya ve Polonya’da parlamenter süreç tamamlanmasına rağmen Almanya Cumhurbaşkanı ve Polonya Devlet Başkanı tarafından gerekli işlemler henüz gerçekleştirilmedi. Hatırlanacağı üzere her iki ülkede de Cumhurbaşkanı ve Devlet Başkanı, 1 Temmuz 2008 tarihinde, onay kararını imzalamayacaklarını açıklamışlardı. Çek Cumhuriyeti’nde ise, Anayasa Mahkemesi’nin kararı bekleniyor. İsveç’te onay süreci Eylül’de başlayacak.

Lizbon Antlaşması’na ilişkin olarak İKV tarafından hazırlanan bilgi notuna ve düzenli olarak güncellenen onay tablosuna İKV web sitesinden (www.ikv.org.tr) ulaşabilirsiniz.