İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
28 TEMMUZ - 3 AĞUSTOS 2008

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ AVRUPA BİRLİĞİ’NE YÖNELİK VİZE POLİTİKASINI GÖZDEN GEÇİRİYOR

Avrupa Komisyonu’ndan yapılan açıklamaya göre, Komisyon, yeni AB üyesi ülkelerin vatandaşlarının ABD’ye vizesiz girebilmesi için Haziran ayı içinde bir girişimde bulundu. Adalet, Özgürlük ve Güvenlikten Sorumlu Komisyon Üyesi Jacques Barrot tarafından ABD İç Güvenlik Bakanı Michael Chertoff’a 25 Haziran’da yazılan mektup ile vize konusunda “basitleştirilmiş ve kısaltılmış” bir anlaşma çağrısı yapıldığı belirtildi. Avrupa Konseyi, 18 Nisan’da gerçekleştirilen toplantısında Komisyon’a, halen ABD’ye vizesiz giremeyen 12 ülke vatandaşlarının bu hakka kavuşması için ABD ile müzakere yetkisi vermişti.

AB üyesi 12 ülkenin ABD tarafından vize uygulamasına tabi olması AB içinde tepki yaratıyor. Son dönemde, AB’nin bu konuda karşılıklılık ilkesi doğrultusunda önlemler alması gündeme getiriliyor. Buna göre, AB’ye seyahat eden ABD diplomatlarına vize uygulamasına tekrar başlanması çağrısı yapıldı. ABD’nin AB nezdindeki temsilciliğinden konuya ilişkin bir açıklama yapılarak, tüm AB üyelerinin vize uygulaması kapsamından çıkarılmasının ortak bir hedef olduğu belirtildi.

Öte yandan, 12 Ocak 2009 tarihinden itibaren vize uygulaması kapsamında olmayan tüm AB üyesi ülke vatandaşlarının ABD’ye seyahat etmeden önce Elektronik Seyahat İzni Sistemi’ne dahil olmaları gerekecek. Söz konusu sistem çevrimiçi doldurulan bir formdan oluşacak ve halen uçaklarda dağıtılan formlarla benzerlik gösterecek.