İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
28 TEMMUZ - 3 AĞUSTOS 2008

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta İstanbul Güngören’de gerçekleştirilen bombalı terör eyleminin uyandırdığı infial ve karamsarlık ile başladı. Terörün dünyadaki birçok ülke gibi Türkiye’nin de yıllardır başını ağrıtan, hedef ayırt etmeden istikrarı ve iç barışı tehdit eden boyutları konusunda bizi yeniden düşünmeye sevk eden bu eylemin ardından Türkiye’de gerek halkın gerekse emniyet güçlerinin terör konusunda daha iyi eğitilmeleri ve önlem almada geç kalınmamasının önemi vurgulandı. Bu eylemin hemen ardından Mart ayından bu yana gündemi belirleyen Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kapatılma davası ile ilgili olarak Anayasa Mahkemesi kararını açıkladı. “Kapatılsın mı, kapatılmasın mı?” tartışmalarına da bir nokta koyan bu kararla Anayasa Mahkemesi hem AKP’yi laiklik konusunda uyardı; hem de bu uyarıya rağmen Anayasa uyarınca partinin kapatılmasını gerektirecek bir durumun oluşmadığına karar verdi.

Devamını Oku

İSTANBUL’UN GÜNGÖREN İLÇESİNDE DÜZENLENEN TERÖRİST SALDIRIDA 18 VATANDAŞIMIZ YAŞAMINI YİTİRDİ

27 Temmuz Pazar akşamı saat 21:50 sıralarında İstanbul’un Güngören semtinin en işlek caddesinde 10 dakika ara ile iki bomba patladı. İstanbul Valisi Muammer Güler yaptığı açıklamada, saldırının bir terör saldırısı olduğunu belirtti. Öte yandan, yapılan araştırmalar sonucu ilk patlamaya ses bombasının yol açtığı açıklanırken, ikinci patlamaya parça tesirli bombanın yol açtığı ifade edildi. Terörist saldırı sonucu 18 kişi hayatını kaybetti, 150’den fazla kişi yaralandı.

Devamını Oku

ANAYASA MAHKEMESİ ADALET VE KALKINMA PARTİSİ ALEYHİNE AÇILAN KAPATMA DAVASI HAKKINDAKİ KARARINI AÇIKLADI

Anayasa Mahkemesi, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya tarafından Adalet ve Kalkınma Partisi aleyhine açılan kapatma davasını, 30 Temmuz 2008 tarihinde karara bağladı. Mahkeme, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) kapatılmamasına hükmetti. Mahkeme’nin 11 üyesinden 10’u, AKP’nin laikliğe aykırı eylemlerin odağı haline geldiğini belirtirken, 1 üye aksi yönde görüş belirtti. Söz konusu 10 üyeden 6’sı, partiye uygulanacak yaptırım olarak, kapatma yönünde oy kullanırken; 4 üye, partinin bir yıl süreyle hazine yardımının yarısından mahrum bırakılması yönünde görüş belirtt

Devamını Oku

KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ’NİN AVRUPA BİRLİĞİ’NE UYUM ÇALIŞMALARINA İLİŞKİN SON GELİŞMELER

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Ferdi Sabit Soyer, 30 Temmuz tarihinde düzenlediği basın toplantısında, KKTC’nin Birlik müktesebatına uyum amacıyla gerçekleştirdiği çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Başbakan Soyer, Kıbrıs Türk halkının çözüme hazır olması için AB müktesebatına ilişkin çalışmaların en kısa zamanda tamamlanmasının önemini vurguladı

Devamını Oku

İTALYA LİZBON ANTLAŞMASI’NI ONAYLADI

İtalya’da Lizbon Antlaşması’nın onaylanmasına ilişkin süreç 31 Temmuz tarihinde tamamlandı. Hatırlanacağı üzere İtalya Meclisi Antlaşma’yı 22 Temmuz tarihinde oybirliği ile onaylamış, Senato da 23 Temmuz tarihinde onay kararını kabul etmişti.

Devamını Oku

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ AVRUPA BİRLİĞİ’NE YÖNELİK VİZE POLİTİKASINI GÖZDEN GEÇİRİYOR

Avrupa Komisyonu’ndan yapılan açıklamaya göre, Komisyon, yeni AB üyesi ülkelerin vatandaşlarının ABD’ye vizesiz girebilmesi için Haziran ayı içinde bir girişimde bulundu. Adalet, Özgürlük ve Güvenlikten Sorumlu Komisyon Üyesi Jacques Barrot tarafından ABD İç Güvenlik Bakanı Michael Chertoff’a 25 Haziran’da yazılan mektup ile vize konusunda “basitleştirilmiş ve kısaltılmış” bir anlaşma çağrısı yapıldığı belirtildi

Devamını Oku

DOHA TURU GÖRÜŞMELERİ SONA ERDİ

21 Temmuz 2008 tarihinde başlayan Doha Turu görüşmeleri katılımcı ülkelerin tutumları arasındaki farklılıklar giderilemediği için tarım ve sanayi ürünlerinde ticaretin serbestleştirilmesine ilişkin anlaşma konusunda uzlaşma sağlanamadan 29 Temmuz 2008 tarihinde sona erdi.

Devamını Oku

AVRO ALANI ENFLASYON ORANI YENİ BİR REKOR KIRDI

AB resmi İstatistik Kurumu Eurostat’ın 31 Temmuz 2008’de açıkladığı verilere göre tüketici fiyatları enflasyon oranı Temmuz ayında bir önceki aya göre % 4,1 arttı

Devamını Oku

AVRUPA BİRLİĞİ’NDE İŞSİZLİK ORANI HAZİRAN AYINDA %7,3 OLDU

AB resmi İstatistik Kurumu Eurostat tarafından 31 Temmuz 2008 tarihinde açıklanan verilere göre, Avro Alanı işsizlik oranı Haziran ayında, Mayıs’taki seviyesini koruyarak % 7,3 oldu. 2007 yılı Haziran ayında oran % 7,4 idi. AB-27’deki işsizlik oranı da Mayıs seviyesini koruyarak Haziran’da % 6,8’de kaldı. AB-27 işsizlik oranı geçen yılın Haziran ayında %7,1 idi.

Devamını Oku

AVRUPA BİRLİĞİ’NDE İSTİHDAM ORANI 2007 YILINDA ARTTI

AB resmi İstatistik Kurumu Eurostat’ın 22 Temmuz 2008’de yayınladığı bir araştırmaya göre, 2007 yılında AB’de yerleşik 15 yaş ve üstü, bir işi veya bir ticari faaliyeti olan nüfus sayısı 218,5 milyon olarak belirlendi.

Devamını Oku