İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
17-23 KASIM 2008

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta genişlemeden sorumlu Avrupa Komisyonu üyesi Olli Rehn’in Türk vatandaşları için serbest dolaşım konusunda yaptığı açıklamalar Türk basınında yankı buldu.

Devamını Oku

İKV TARAFINDAN TÜRK İŞÇİLERİNİN AVRUPA’DA SERBEST DOLAŞIMINA İLİŞKİN BİR AÇIKLAMA YAYIMLANDI

İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) tarafından 21 Kasım 2008 tarihinde, Avrupa Komisyonu`nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn`in, Türkiye`nin Avrupa Birliği üyesi olması halinde Türk işçilerinin Avrupa`da serbest dolaşımının engellenebileceğini söylemesine ilişkin olarak yayımlanan açıklamanın tam metni

Devamını Oku

TÜRKİYE – AB KARMA İSTİŞARE KOMİTESİ’NİN (KİK) 25. TOPLANTISI PARİS’TE YAPILDI

Türkiye-AB Karma İstişare Komitesinin (KİK) 25. toplantısı, 18–19 Kasım 2008 tarihlerinde AB Dönem Başkanı Fransa’nın başkenti Paris’te yapıldı. Toplantıda, "Sivil Toplum Örgütlerinin Türkiye`nin Katılım Sürecindeki Rolü", "AB ve Türkiye`de KOBİ`lerin Finansmana Erişimi" ve "AB ve Türkiye`de Tüketici ve Sağlık Politikaları" konuları ele alındı

Devamını Oku

İSTANBUL’DA BİR KALKINMA AJANSI KURULMASINA İLİŞKİN BAKANLAR KURULU KARARI RESMİ GAZETEDE YAYIMLANDI

22 Kasım 2008 tarihli ve 27062 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Bazı Düzey 2 Bölgelerinde Kalkınma Ajansları Kurulması Hakkında Karar” uyarınca İstanbul, Konya, Samsun, Erzurum, Van, Gaziantep, Diyarbakır ve Mardin illerinde birer kalkınma ajansı kuruldu.

Devamını Oku

“AVRUPA’DA İSTİHDAM 2008 RAPORU” YAYIMLANDI

Avrupa Komisyonu tarafından, AB üye ülkelerine ait istihdam politikalarının analizi, oluşumu ve uygulamasında kullanılan “Avrupa’da İstihdam 2008 Raporu” yayımlandı.

Devamını Oku

AB TARIM VE BALIKÇILIK KONSEYİ, 18-20 KASIM TARİHLERİNDE BRÜKSEL’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

AB Tarım ve Balıkçılık Konseyi, Dönem Başkanı Fransa’nın Tarım ve Balıkçılıktan Sorumlu Bakanı Michel Barnier’in başkanlığında 18-20 Kasım tarihlerinde Brüksel’de gerçekleştirildi.

Devamını Oku

EĞİTİM, GENÇLİK, KÜLTÜR VE GÖRSEL-İŞİTSEL KONSEYİ TOPLANTISI BRÜKSEL’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

20-21 Kasım 2008 tarihlerinde Brüksel’de gerçekleştirilen Eğitim, Gençlik, Kültür ve Görsel-İşitsel Konseyi toplantısı kapsamında çeşitli konularda kararlar alındı.

Devamını Oku

2009 YILI TASLAK AB BÜTÇESİ ONAYLANIYOR

2009 yılı AB bütçesi 21 Kasım 2008’de ECOFIN Konseyi tarafından görüşüldü. AB taslak bütçesi Komisyon tarafından 6 Mayıs 2008’de ilk görüşmeye sunulmuştu.

Devamını Oku

AVRUPA BİRLİĞİ’NDE DIŞ TİCARET AÇIĞI EYLÜL AYINDA 23 MİLYAR AVRO OLARAK TAHMİN EDİLDİ

Eylül 2008 için AB-27 dış ticaret açığı 23 milyar Avro olarak tahmin edildi. Bu rakam geçen sene Eylül ayında 16,6 milyar Avro idi.

Devamını Oku

İSVEÇ LİZBON ANTLAŞMASI’NI ONAYLADI

İsveç Parlamentosu (Riksdag), 20 Kasım 2008 tarihinde yapılan oylama sonucunda Lizbon Antlaşması’nı onayladı. Oylamaya 54 vekil katılmazken Antlaşma, 39 ret ve 15 çekimsere karşı 243 oyla kabul edildi.

Devamını Oku

GALLUP BALKANLAR ANKETİ’NİN İLK SONUÇLARI AÇIKLANDI

17 Kasım 2008’de Avrupa Fonu tarafından Brüksel’de yapılan açıklamada Gallup tarafından Batı Balkanlar’da yapılan araştırmanın sonuçlarına yer verildi. Araştırma, Balkanların sosyo-ekonomik ve sosyo-politik yapısı ile çok kültürlülüğünün boyutlarından kesitler sunuyor.

Devamını Oku

2009 YILI “AVRUPA YARATICILIK VE YENİLİKÇİLİK YILI” OLARAK İLAN EDİLDİ

AB Konseyi tarafından 19 Kasım 2008 tarihinde alınan karar doğrultusunda, 2009 yılı, “Avrupa Yaratıcılık ve Yenilikçilik Yılı” olarak ilan edildi.

Devamını Oku

İKTİSADİ KALKINMA VAKFI, YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ VE TÜRK HAVA YOLLARI İŞBİRLİĞİYLE “AVRUPA ORTAK HAVA SAHASI” KONULU BİR TOPLANTI DÜZENLENDİ

İKV, Yeditepe Üniversitesi ve Türk Hava Yolları`nın işbirliğiyle 21 Kasım 2008 tarihinde Yeditepe Üniversitesi`nde Avrupa Komisyonu Ulaştırma Genel Müdürlüğü İç Pazar, Hava Taşımacılığı Anlaşmaları ve Çoktaraflı İlişkiler Masası sorumluları Carlos Mestre-Zamarreno ile Mate Gergely`nin konuşmacı olarak ve Avrupa Havayolları Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Şefik Büyükyüksel ile Yeditepe Üniversitesi Ticari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi İbrahim Büyükyüksel`in tartışmacı olarak katıldığı "Avrupa Ortak Hava Sahası" konulu toplantı düzenlendi.

Devamını Oku