İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
26 OCAK-1 ŞUBAT 2014

CUMHURBAŞKANI ABDULLAH GÜL İTALYA’YA RESMİ ZİYARETTE BULUNDU

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 28 Ocak tarihinde İtalyan mevkidaşı Giorgio Napolitano’nun davetlisi olarak, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, milletvekilleri, işadamları, akademisyenler ve üst düzey bir heyetle birlikte İtalya’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirdi.

İtalya Ekonomik Kalkınma Bakan Yardımcısı Carlo Calenda, TOBB/DEİK Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, DEİK Türk-İtalyan İş Konseyi Başkanı ve İKV Başkan Yardımcısı Zeynep Bodur Okyay’ın da katılımda bulunduğu Türkiye-İtalya İş Forumu’na katılan Cumhurbaşkanı Gül, iki ülke arasındaki iş birliği alanlarında önemli başarılar elde edildiğini, ancak hâlâ alınacak çok mesafe olduğunu belirtti.

Öte yandan, ortak bir basın toplantısı gerçekleştiren iki mevkidaş, görüşmelerinde güncel, bölgesel ve uluslararası konuları, ekonomik ve siyasi gelişmeleri değerlendirdiklerini, Akdeniz, Doğu Akdeniz, Kıbrıs sorunu ve adada barışın sağlanması konularında fikir alışverişinde bulunduklarını belirttiler. Basın açıklamasında, Türkiye ile İtalya arasındaki köklü iyi ilişkilere de değinen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Bu köklü ilişkilerin doğal sonucu olarak İtalya, Türkiye’nin AB üyeliğinin en güçlü destekçileri arasında yer almaktadır. Bu bağlamda 2014 yılının ikinci yarısında AB Dönem Başkanlığı’nı devralacak olan İtalya’daki tüm temaslarımda, AB ve AB’ye üyelik konularında müzakere sürecimizi de geniş bir şekilde ele alma fırsatı doğacaktır” dedi.

Türkiye ve İtalya arasındaki ekonomik ilişkilere de değinen Gül, Avrupa’daki ekonomik kriz ortamına rağmen Türkiye’nin dördüncü büyük ticaret ortağı olan İtalya ile 20 milyar dolar düzeyinde bir ticaret hacminin olduğuna dikkat çekerek, finans, bankacılık, ticaret ve karşılıklı yatırımlar konusunda yeni hedefler belirleyip, ekonomik ilişkilerin daha da geliştirilmesi gerektiğini ifade etti. Konuşmasının sonunda ziyaretinin Türkiye’nin İtalya ile olan ilişkilerinde yeni bir sayfa açacağına inancını dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, iki ülke ilişkilerinin siyasi ve ekonomik konularda daha da ileri taşınmasını temenni etti.

Ortak basın toplantısında söz alan İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano ise, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, 2009 yılında Türkiye’ye yaptığı son ziyaretinin ardından ilişkilerin ve iki ülke arasındaki işbirliğinin giderek geliştiğine dikkat çekti ve ABD’de başlayıp Avrupa’ya sıçrayan ekonomik krizden etkilenmeyen Türk ekonomisinin olumlu yönde ilerlediğini vurguladı.

Türkiye müzakere sürecine de değinen Napolitano, şunları kaydetti:

 “Yıllardır söylediğim şeyi yineledim. Biz müzakerelere istikrarlı destek veriyoruz. Müzakere kararı tüm AB üyesi ülkelerin devlet başkanları tarafından oybirliğiyle alındı. Türkiye’nin Avrupa tablosuna entegre edilmesiyle ilişkili bir karardır. Fakat bu kararı imzaladıktan sonra paylaşmadığımız şeyler oldu. Bazı önemli Avrupa ülkeleri,  bu müzakereleri yavaşlatarak hatta dondurarak olumsuz etkiledikler. Bu müzakereler halen neredeyse ilk adımlarında gibi”.

Öte yandan, 29 Ocak tarihinde İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano ve eşi tarafından onurlarına verilen akşam yemeğine eşi Hayrünnisa Gül ile birlikte katılan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yaptığı konuşmada iki ülke arasında köklü medeniyet birikimi olduğunu vurguladı. Gül konuşmasında, “Bu nedenle çağımızda demokrasi, çoğulculuk, hukukun üstünlüğü, özgürlükler, adalet ve farklılıklara saygı gibi ortak değerlerde buluşmamız hiç şaşırtıcı değildir. Bu müşterek değerler, esasen İtalya’nın kurucuları arasında yer aldığı Avrupa Birliği’nin de temel yapı taşlarını oluşturmaktadır. İki ülke, dün olduğu gibi bugün de ortak ilke ve değerleri paylaştığımız Avrupa’nın geleceğinin inşasında el birliğiyle çalışma kararlılığındadır” dedi.

İtalya ziyareti kapsamında Yunus Emre Enstitüsü Roma Türk Kültür Merkezi’nin açılışını da gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Gül, “Bir ülkenin gücü sadece ekonomisinden geçmiyor. Onun yumuşak gücü dediğimiz kültür ve eğitim gibi alanlar da çok önemli. Türk kültürünün böyle bir merkezde tanıtılabilmesini çok önemli görüyorum” dedi. Cumhurbaşkanı Gül, merkezin açılışının ardından, “Denizlerin Piri Seramiğin Kalesiyle Birleşti” isimli seramik sergisini gezdi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İtalya ziyareti kapsamında Roma’da İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano ve eşi Clio Maria Bittoni Napolitano onuruna bir resepsiyon verdi. Resepsiyona, Cumhurbaşkanı Gül’ün eşi Hayrünnisa Gül, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve eşi Zeynep Babacan, AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, İtalya Adalet Bakanı Annamaria Cancellileri, AB İşleri Bakanı Enzo Moavero Milanesi, Dışişleri Bakanlığı Bakan Yardımcısı Naci Koru, Türkiye’nin Roma Büyükelçisi Hakkı Akil, Türkiye’nin Vatikan Büyükelçisi Kenan Gürsoy, Türkiye Futbol Direktörü ve (A) Milli Futbol Takım Teknik Direktörü Fatih Terim ile çok sayıda davetli katıldı.