İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
26 OCAK-1 ŞUBAT 2014

Avrupa Komisyonu’nun sanayi alanındaki rönesans çağrısının yankıları sürüyor

Avrupa Komisyonu tarafından geçtiğimiz hafta yayımlanan sanayi rönesansına ilişkin tebliğ konusunda çeşitli kesimler görüşlerini açıklamaya başladı. Bunların başında 24 Ocak 2014 tarihinde açıklama yapan Avrupa Parlamentosu Sosyal Demokratlar grubu geliyor. Konuyla ilgili açıklama yapan grup başkanı Hannes Swoboda, Komisyon’un girişimini desteklediklerini kaydetmekle birlikte, bu girişimde geç kalındığını ifade etti ve bundan sonrası için söz konusu girişimin güçlü faaliyetlerle desteklenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Avrupa Sendikalar Konfederasyonu (ETUC) ise Komisyon girişimini, sosyal boyutları yeterince içermemesinden dolayı eleştirdi. ETUC tarafından getirilen bir diğer eleştiri ise Komisyon’un ilgili tebliğinde büyüme potansiyelini yeni istihdam olanaklarına nasıl dönüştüreceğini gereken açıklıkla ortaya koymuş olmaması.

Komisyon’un girişimi 28 Ocak 2014 tarihinde düzenlenen ve AB’deki iş dünyası liderleri ile AB kurumlarının üst düzey yetkililerini bir araya getiren BusinessEurope toplantısında masaya yatırıldı. İş dünyası liderleri, ekonomik krizin başından beri sorunların değişmediğine dikkat çekerken, mevcut ve yükselen ekonomik güçler ile daha agresif biçimde rekabet edebilecek önlemlerin bir an önce alınmaması halinde, sanayideki gerilemenin kaçınılmaz olduğunu vurguladılar.