İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
26 OCAK-1 ŞUBAT 2014

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta, Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye’nin gündemindeki en önemli gelişmeler 27-28 Ocak tarihlerinde Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın Türkiye’ye gerçekleştirdiği resmi ziyaret ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün İtalya ziyareti oldu.

Devamını Oku

FRANÇOIS HOLLANDE TÜRKİYE’YE RESMİ BİR ZİYARET GERÇEKLEŞTİRDİ

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande 27-28 Ocak 2014 tarihlerinde Türkiye’ye resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Söz konusu ziyaret, 22 yıl önce François Mitterand tarafından yapılan ziyaretin ardından bir Fransa Cumhurbaşkanı tarafından Türkiye’ye gerçekleştirilen ilk resmi ziyaret oldu.

Devamını Oku

CUMHURBAŞKANI ABDULLAH GÜL İTALYA’YA RESMİ ZİYARETTE BULUNDU

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 28 Ocak tarihinde İtalyan mevkidaşı Giorgio Napolitano’nun davetlisi olarak, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, milletvekilleri, işadamları, akademisyenler ve üst düzey bir heyetle birlikte İtalya’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirdi.

Devamını Oku

32’NCİ AB-RUSYA ZİRVESİ BRÜKSEL’DE GERÇEKLEŞTİ

28 Ocak 2014 tarihinde Brüksel’de 32’incisi gerçekleştirilen AB-Rusya Zirvesi’nde ikili ilişkilerin stratejik ve siyasi boyutuna vurgu yapıldı ve ekonomik ve siyasi ilişkilerin geleceği konusu tartışıldı. Bazı konularda uzlaşma sağlanmasına karşın, taraflar arasındaki önemli meselelerde süregelen görüş ayrılıkları giderilemedi.

Devamını Oku

AVRO GRUBU VE AB EKONOMİ VE MALİYE BAKANLARI TOPLANTILARI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

27 Ocak 2014 tarihinde gerçekleştirilen Avro Grubu toplantısının gündem maddelerinden biri Yunanistan’dı. Ekonomik reformların ve geçen yıl Eylül ayında uygulanan kurtarma paketinin gözden geçirmesi için Yunanistan’da bulunan Troyka yetkilileri paketin gelecek diliminin onaylanmasında halen bir sonuca ulaşamadılar.

Devamını Oku

“AVRUPA DIŞ POLİTİKA SKOR TAHTASI 2014” YAYIMLANDI

AB’nin önde gelen düşünce kuruluşlarından Avrupa Dış İlişkiler Konseyi’nin (European Council on Foreign Relations - ECFR) AB’nin ve üye devletlerinin 2013 yılında önemli dış politika konularındaki performanslarını ölçen “Avrupa Dış Politika Skor Tahtası 2014” (European Foreign Policy Scorecard 2014) 30 Ocak 2014 tarihinde yayımlandı.

Devamını Oku

UKRAYNA’DA İÇ KARIŞIKLIK DEVAM EDİYOR

Rusya’nın baskısı sonucu, Ukrayna hükümetinin AB ile ortaklık anlaşması hazırlık sürecini durdurması kararının yarattığı kaos ortamı, protestoları kısıtlamaya yönelik yasaların gündeme getirilmesi ile giderek yükseldi. Hafta içi hükümetin muhalefet liderleri ile bir araya gelmeme girişimleri de sonuçsuz kaldı.

Devamını Oku