İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-7 ARALIK 2008

AVRUPA MERKEZ BANKASI YÜKSEK DÜZEYDE FAİZ İNDİRİMİNE GİTTİ

Avrupa Merkez Bankası (AMB), 4 Aralık tarihinde Avro Alanı’nda faizleri 75 baz puan indirme kararı alarak tarihi bir adım attı. Faiz indirimi bir süredir bekleniyordu ancak indirimin son 10 yıldaki en yüksek düzeyde olacağı tahmin edilmemişti. Finansman operasyonlarından sonra faiz oranları %3,25’ten %2,5’e düşerken kredi faizi oranları %3’ten %2’ye indi. Avrupa Merkez Banksı başkanı Jean-Claude Trichet de resesyon tehlikesi ve tüketici güven endeksindeki düşüş karşısında, söz konusu “cüretkar” kararın gerekli olduğunu ve ortak görüşle alındığını belirtti. Faiz oranlarının 50 ya da 100 puan düşürülmesine ilişkin diğer görüşlerin değerlendirilip değerlendirmediğinden bahsetmeyen Trichet, AMB’nin gelecekteki operasyonları ve planlarına ilişkin bilgi vermekten kaçındı. Ocak ayı için bir açıklamada bulunmayan Başkan Trichet, Banka’nın 2 ay içinde faiz oranını 175 puan indirmesinin olağanüstü bir durum olduğunu belirtti.

Enflasyon oranlarında geçtiğimiz aylarda kaydedilen düşüşler fiyat istikrar politikasının hedefleriyle paralel gidiyor. 2008 yılının Temmuz ayından bu yana enflasyon oranı %4’ten %3,2’ye geriledi. Söz konusu düşüşlerin gelecek yılın ortasına kadar devam edeceği fakat bundan sonra tekrar artışların olacağının tahmin edildiğini belirten Trichet, enflasyonda düşüş olsa bile bunun kısa süreli olacağını açıkladı. AYB’nin projeksiyonlarına göre fiyat artışlarının 2008’de yıllık olarak %3,2 ile 3,4 arasında olacağı tahmin edilirken 2009’da %1,1-1,7 ve 2010’da %1,5-2,1 arasında olacağı tahmin ediliyor. Fiyat istikrarının gelecekte, geçmiştekinden daha dengeli olması beklenirken, Trichet, mal piyasalarındaki mevcut eğilimin tersine dönmesi halinde fiyat seviyelerinin artış gösterebileceğine de işaret ederek, fiyat ve ücret belirleyen kesimlerin sorumluluk sahibi olmaları gerektiğini belirtti.

Bütçe disiplinin sağlanması ve üye ülkeler tarafından, bankalara sermaye desteği başta olmak üzere, gerekli tedbirlerin derhal alınması ekonominin toparlanması açısından büyük önem taşıyor. Bu kapsamda Trichet üye ülkeleri İstikrar ve Büyüme Paktı’nın gerekli esneklik sağlayan kuralları çerçevesinde AB bütçe disiplinini tam olarak uygulamaya çağırdı.