İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
8-14 ARALIK 2008

AB GENEL İŞLER VE DIŞ İLİŞKİLER KONSEY TOPLANTISI BRÜKSEL’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

AB Genel İşler ve Dış İlişkiler Konsey toplantısı 8–9 Aralık 2008 tarihlerinde Brüksel’de gerçekleştirildi. AB Dönem Başkanı Fransa’nın Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner ve Fransa’nın Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Anne-Marie Idrac başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, AB üye ülke Dışişleri Bakanlarının yanı sıra, AB Ortak Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Javier Solana ve Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu üyesi Olli Rehn başta olmak üzere, birçok yetkili katıldı.

11–12 Aralık 2008 tarihlerinde Brüksel’de gerçekleştirilen AB Konseyi Zirvesi öncesinde toplanan Konsey, başta Zirve gündeminin hazırlanması olmak üzere, Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası, Hindistan’ın Bombay kentinde gerçekleştirilen terör saldırıları, Orta Doğu ve Kongo’daki durum ile AB genişlemesi gibi konuları ele aldı.  AB Genel İşler ve Dış İlişkiler Konsey toplantısında ele alınan konuların ayrıntıları ise şöyle:

  • AB Zirvesi gündemi: AB üye ülke Dışişleri Bakanları, 11-12 Aralık 2008 tarihlerinde Brüksel’de gerçekleştirilecek AB Zirvesi gündeminin üç önemli noktaya odaklanması konusunda anlaştı: ekonomik ve mali durum; Lizbon Antlaşması’nın geleceği; enerji/iklim paketi. AB Zirvesinde ayrıca ortak tarım politikası ile dış ilişkiler ve güvenlik konuları ele alınacak.
  • Avrupa güvenlik stratejisi: AB Genel İşler ve Dış İlişkiler Konsey toplantısı kapsamında, AB üye ülke Dışişleri Bakanlarına, AB Ortak Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Javier Solana tarafından “Avrupa Güvenlik Stratejisinin Uygulanması” başlıklı rapor tanıtıldı. Bilindiği üzere AB çapında bir Avrupa güvenlik stratejisinin oluşturulması, 2008 yılının ikinci yarısından itibaren AB Dönem Başkanlığını yürüten Fransa’nın öncelikleri ararsında yer alıyordu. 2003 yılında uygulamaya geçen Avrupa Güvenlik Stratejisi hakkında değerlendirmelerin yer aldığı rapor, uygulamanın güçlendirilmesi alanında alınması gereken tedbirleri içeriyor.
  • Batı Balkanlar: Avrupa Komisyonu tarafından hazırlanan, Batı Balkan ülkelerine ilişkin İlerleme Raporlarını değerlendiren AB üye ülke Dışişleri Bakanları, bu ülkelere AB perspektifi kazandırılması amacıyla çabaları desteklediklerini belirttiler. Dışişleri Bakanları, Batı Balkanlarda AB üyelik müzakerelerine başlanmayan ülkelerin, söz konusu müzakerelere başlanması için siyasi ve ekonomik kriterleri yerine getirmeleri konusunda yardım edileceğini vurguladılar.

Bakanlar ayrıca Hırvatistan ile sürdürülen müzakereleri hatırlatarak, bu sürecin diğer Batı Balkan ülkeleri için örnek teşkil etmesi gerektiğini belirttiler. EULEX sivil misyonunun 9 Aralık 2008 tarihinde Kosova’da göreve başlamasının memnuniyetle karşılandığını belirten AB üye ülke Dışişleri Bakanları, söz konusu misyonun Kosova’nın istikrara kavuşmasında büyük bir rol oynayacağını vurguladılar.

  • Türkiye ve AB üyelik müzakereleri süreci: Genişleme kapsamında AB üye ülke Dışişleri Bakanları, Türkiye ile sürdürülen AB üyelik müzakerelerini de değerlendirdi. Bu kapsamda, özellikle siyasi reformlar alanında Türk hükümetinin cesaretlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Bakanlar, iyi komşuluk ilişkilerinin sürdürülmesi için tüm tarafları Kıbrıs konusunda gerekli adımları atmaya davet etti. Türkiye’nin Kafkaslarda istikrarın sağlanması ve Ortadoğu barış sürecine verdiği katkının memnuniyetle karşılandığının belirtildiği AB Genel İşler ve Dış İlişkiler Konsey toplantısında AB üye ülke Dışişleri Bakanları, terörle mücadelede Türkiye’ye tam destek verdiklerini belirttiler.
  • Ortadoğu ve Kongo: AB üye ülke Dışişleri Bakanları Kongo’da yaşanan krize ilişkin olarak son gelişmeleri değerlendirirken, ülkede krizin çıkmasına neden olan gruplar arasında başlayan müzakereleri memnuniyetle karşıladıklarını belirttiler. Ancak Bakanlar, Kongo’da insan hakları ihlallerinin devam ettiğini, bu kapsamda gerekli siyasi, insani ve askeri yardımların AB üye ülkeleri ve başta Avrupa Komisyonu olmak üzere tüm AB kurumları tarafından verileceğini belirttiler. Ortadoğu’daki son duruma ilişkin olarak ise AB üye ülke Dışişleri Bakanları, 15 Aralık 2008 tarihinde New York’ta gerçekleştirilecek ve AB ile Akdeniz ülkeleri arasındaki işbirliğinin geliştirilmesini amaçlayan toplantı öncesinde, AB-İsrail ilişkilerinin canlandırılması ve kuvvetlendirilmesine karar verdi. Bakanlar, İsrail ile kurulacak güçlendirilmiş siyasi diyalog ile, İsrail hükümetinin başta Gazze olmak üzere, ülkede yaşayan Müslüman nüfusun yaşam koşullarının iyileştirilmesi yönünde daha etkin önlemler almasının sağlanabileceğini belirttiler. AB üye ülke Dışişleri Bakanları ayrıca AB’nin İsrail-Filistin barış sürecinde daha etkin bir aktör olması gerektiğini vurguladılar.
  • Pakistan: AB üye ülke Dışişleri Bakanları, Pakistan’da yaşanan ve ülkede demokrasinin güçlenmesini sağlayan gelişmeleri memnuniyetle karşıladıklarını belirtirken, Pakistan’da hissedilmeye başlanan küresel mali ve ekonomik krizin etkilerinin en aza indirilmesi amacıyla, Pakistan ile ikili ilişkileri güçlendirmeye hazır olduklarını ifade ettiler. Pakistan’ın sınır komşuları Hindistan ve Afganistan ile ilişkilerini düzeltmesi gerektiğine vurgu yapan AB üye ülke Dışişleri Bakanları, Pakistan’ın terör ile mücadele alanında attığı adımları desteklediklerini, ancak bunun komşu ülkeler ile olan ilişkilere zarar vermemesi gerektiğini belirttiler.
  • Hindistan’daki terör saldırıları: AB üye ülke Dışişleri Bakanları, Hindistan’ın Bombay kentinde yaşanan terör olaylarını kınarken, küresel terörle mücadele alanında Hindistan ve komşu ülkelere gerekli her türlü yardımın yapılacağını belirttiler.

AB Genel İşler ve Dış İlişkiler Konsey toplantısı kapsamında ayrıca, AB Dönem Başkanı Fransa’nın başkanlığında şu toplantılar gerçekleştirilmiştir:

AB-Makedonya İstikrar ve İşbirliği Konsey toplantısı (8 Aralık 2008)

AB-Gürcistan İşbirliği Konsey toplantısı (9 Aralık 2008)

AB-Azerbaycan İşbirliği Konsey toplantısı (9 Aralık 2008)

AB-Ermenistan İşbirliği Konsey toplantısı (9 Aralık 2008)

AB Genel İşler ve Dış İlişkiler Konsey toplantısı ile ilgili ayrıntılı bilgiye http://www.consilium.europa.eu/cms3_applications/applications/newsRoom/loadBook.asp?BID=71&LANG=1&cmsid=349 sayfasından ulaşabilirsiniz.