İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
8-14 ARALIK 2008

SLOVAKYA 1 OCAK 2009 TARİHİNDEN İTİBAREN AVRO ALANI’NA DAHİL OLUYOR

Avrupa Komisyonu tarafından Avro Alanı’nın genişlemesine ilişkin olarak hazırlanan sekizinci raporda, Slovakya’nın Avro’ya geçişine ilişkin çalışmaların ileri bir düzeye geldiği ve bu ülkenin Avro Alanı’na katılımının pürüzsüz olması gerektiği ifade edildi. Hatırlanacağı üzere, Komisyon, Mayıs 2008’de Slovakya’nın Avro’ya geçiş için gerekli kriterleri yerine getirdiğini belirtmiş, ECOFIN Konseyi de 8 Temmuz 2008 tarihli toplantısında Komisyon’un görüşünü onaylamıştı.

Slovakya’da ulusal para biriminin değişmesi doğrultusunda ortaya çıkabilecek fiyat artışlarının önlenmesi amacıyla hükümet tarafından bazı önlemler alındı. Öncelikli olarak, ürünlere “etik fiyat” logosu koyulması kuralı getirildi. Böylece, para biriminin değişikliğine ilişkin düzenlemelerin izlenmesi sağlanacak.

Slovakya’da 24 Ağustos 2008 tarihinden bu yana fiyatlar hem Slovak Korunası hem de Avro olarak gösteriliyor. Slovakya, Avro Alanı’nın 16. üyesi olacak ve bu ülkenin katılımının ardından Avro kullanan Avrupa vatandaşlarının sayısı 323 milyonu bulacak.

Avro Alanı’na dahil ülkeler: Almanya, Belçika, İrlanda, İspanya, Fransa, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, Avusturya, Portekiz, Finlandiya, Yunanistan, Slovenya, Malta ve GKRY.