İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
8-14 ARALIK 2008

AVRUPA BİRLİĞİ İLE KANADA ARASINDAKİ HAVACILIK ANLAŞMASI GÖRÜŞMELERİ TAMAMLANDI

Avrupa Komisyonu 30 Kasım 2008 tarihinde Kanada ile yaklaşık bir yıldır yürütülen havacılık anlaşması görüşmelerinin tamamlandığını açıkladı. Resmi olarak Mart 2009’da yürürlüğe girmesi öngörülen Anlaşma, AB üye devletleri ile Kanada arasında şimdiye kadar yapılan 19 ikili anlaşmanın yerini alacak. Anlaşma uyarınca AB hava şirketleri Birlik içerisinde herhangi bir şehirden Kanada’ya uçabilecekler.

Yetkililer tarafından AB ile Kanada arasında görüşmeleri tamamlanan havacılık anlaşmasının, karşılıklı olarak hava sahalarının açılması ve yasal uyumun artırılması hususlarını içeren Mart 2007 tarihli AB-ABD havacılık anlaşmasından daha ileri düzeyde olduğu belirtiliyor. Buna göre Kanada ile yapılan anlaşma karşılıklı olarak kabotaj haklarının, mülkiyet ve kurumsal hakların açılmasını da içeriyor.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Avrupa Havacılık Şirketleri Derneği Kanada’nın en fazla uçuş yapılan AB dışı ülkeler sıralamasında ABD ve Türkiye’den sonra üçüncü sırada olduğuna dikkat çekti. Ancak anlaşma için yapılan görüşmelerin son aşamasına üye devletlerin ve havacılık endüstrisinin temsilcililerinin katılmamış olmasının bazı endişelere yol açtığını da belirttiler.

Avrupa Komisyonu tarafından yapılan bir araştırma, AB-Kanada arasındaki havacılık anlaşmasının fiyatları en az 72 milyon Avro azaltacağını ortaya koyuyor. AB ile Kanada arasında uçuş yapan yolcu sayısının ise 8.7 milyondan 2011 yılında 14 milyona yükselmesi bekleniyor.