İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
8-14 ARALIK 2008

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta içinde Zirve toplantısı öncesinde toplanan AB Genel İşler ve Dış İşleri Konseyi genişleme konusunda önemli mesajlar verdi. Batı Balkanlara genişleme teşvik edilirken Türkiye’ye de reform sürecini hızlandırma mesajı verildi.

Devamını Oku

AB GENEL İŞLER VE DIŞ İLİŞKİLER KONSEY TOPLANTISI BRÜKSEL’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

AB Genel İşler ve Dış İlişkiler Konsey toplantısı 8–9 Aralık 2008 tarihlerinde Brüksel’de gerçekleştirildi.

Devamını Oku

ULUSLARARASI KRİZ GRUBU TÜRKİYE-AB İLİŞKİLERİ ÜZERİNE BİR RAPOR YAYIMLADI

Merkezi Brüksel’de olan ve dünyanın çeşitli bölgelerindeki uyuşmazlıkların barışçıl çözümüne yönelik kapsamlı çalışmalar yapılması amacıyla 1995 yılında kurulan Uluslararası Kriz Grubu, Türkiye’de yavaşlayan reform süreci ve ‘AB yılı’ ilan edilen 2008’de beklenen ivmenin gerçekleşmemesini mercek altına alan bir rapor yayımladı.

Devamını Oku

NATO DIŞİŞLERİ BAKANLARI BRÜKSEL’DE BİR ARAYA GELDİ

Brüksel’de 2-3 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilen NATO Zirvesinde, ülkelerin dışişleri bakanları çeşitli konularda görüş alışverişinde bulundu. İlk günkü görüşmelerde, Akdeniz Diyalogu gündemini yemekli bir toplantıda masaya yatıran bakanlar, bölgedeki güvenlik konularını tartıştı.

Devamını Oku

SLOVAKYA 1 OCAK 2009 TARİHİNDEN İTİBAREN AVRO ALANI’NA DAHİL OLUYOR

Avrupa Komisyonu tarafından Avro Alanı’nın genişlemesine ilişkin olarak hazırlanan sekizinci raporda, Slovakya’nın Avro’ya geçişine ilişkin çalışmaların ileri bir düzeye geldiği ve bu ülkenin Avro Alanı’na katılımının pürüzsüz olması gerektiği ifade edildi.

Devamını Oku

KOMİSYON GÖZDEN GEÇİRİLMİŞ VE HAFİFLETİLMİŞ ECZACILIK PAKETİNİ AÇIKLADI

Avrupa Komisyonu tarafından 10 Aralık’ta sunulan eczacılık paketi, Sanayiden Sorumlu Komisyon Üyesi Günter Verheugen’in daha önceden hazırladığı öneriden farklılıklarıyla dikkat çekti. Açıklanan paket, rekabet ya da ilaç sanayinin çıkarlarından çok, halk sağlığı ve hasta haklarına dayandırıldı.

Devamını Oku

AVRUPA BİRLİĞİ İLE KANADA ARASINDAKİ HAVACILIK ANLAŞMASI GÖRÜŞMELERİ TAMAMLANDI

Avrupa Komisyonu 30 Kasım 2008 tarihinde Kanada ile yaklaşık bir yıldır yürütülen havacılık anlaşması görüşmelerinin tamamlandığını açıkladı. Resmi olarak Mart 2009’da yürürlüğe girmesi öngörülen Anlaşma, AB üye devletleri ile Kanada arasında şimdiye kadar yapılan 19 ikili anlaşmanın yerini alacak. Anlaşma uyarınca AB hava şirketleri Birlik içerisinde herhangi bir şehirden Kanada’ya uçabilecekler

Devamını Oku

AB’DE KİŞİ BAŞINA DÜŞEN GELİRDE ÜLKELER ARASINDA BÜYÜK FARKLILIKLAR VAR

AB İstatistik kurumu Eurostat tarafından 11 Aralık’ta açıklanan verilere göre, AB üye ülkelerinde satın alma gücü standardına göre kişi başına GSYİH, AB ortalamasının %37’si ila %267’si arasında değişiyor.

Devamını Oku