İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
15-26 ARALIK 2008

HIRVATİSTAN İLE AB ARASINDA 7. KATILIM KONFERANSI BRÜKSEL’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

19 Aralık 2008 tarihinde Brüksel’de yapılan toplantıya AB Dönem Başkanı Fransa’nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Bruno Le Maire ile Hırvatistan Dışişleri ve Avrupa Entegrasyonu Bakanı Gordan Jandrokovic katıldı. Toplantıda 5. müktesebat başlığı olan “Kamu İhaleleri” müzakerelere açılırken, “Fikri Mülkiyet Hukuku”, “Bilgi Toplumu ve Medya” ile “Ekonomik ve Parasal Politika” başlıkları geçici olarak müzakerelere kapatıldı.

Kamu İhaleleri başlığına ilişkin yapılan hazırlıkları inceleyen AB tarafı, müktesebat uyumu konusunda gerekli kriterlerin yerine getirilmesi ve ilgili mevzuatın ulusal, bölgesel ve yerel düzeyde uygulanması bağlamında atılan adımları dikkate alarak Hırvatistan ile müzakere görüşmelerini başlattı.

Geçici olarak kapatılmasına karar verilen Fikri Mülkiyet Hukuku başlığı 23 Mart 2007 tarihinde açılmış; bu çerçevede, hakkın tüketilmesi ilkesi ile ek koruma sertifikalarının kullanıma sokulmasının yanı sıra, korsan yayınlarla mücadelede yeterli yönetim ve yasal takip mekanizmalarının sağlanması öngörülmüştü. Hırvatistan tarafından sunulan bilgiler ve kaydedilen gelişmeler doğrultusunda AB delegasyonu bu başlık altında müzakere görüşmelerine devam edilmesine gerek kalmadığına karar verdi.

26 Mayıs 2007 tarihinde açılan Bilgi Toplumu ve Medya başlığı da elektronik iletişim, elektronik ticaret, elektronik kaşe, bilgi güvenliği ve elektronik medya ile Sınır Aşırı Televizyon Direktifi’ne ilişkin müktesebat uyumunun yeterli düzeyde gerçekleştiği gözlemine dayanarak geçici olarak kapatıldı.

21 Kasım 2006 tarihinde müzakereye açılan Ekonomik ve Parasal Politika başlığında ise, Merkez Bankası tam özerkliğinin sağlanması ve bunun Avrupa Merkez Bankaları Sistemi’ne dahil edilmesi hususunda gerekli düzenleme ve hazırlıkların yapıldığı anlaşılarak görüşmelere geçici olarak son verildi. 

Bu üç başlık kapsamındaki belirli konuların gözleme tabi tutulacağını vurgulayan AB delegasyonu, gerekli görüldüğü takdirde geçici olarak kapatılan bu başlıkların yeniden ele alınabileceğini ifade etti. Böylelikle Hırvatistan ile başlayan müzakere süreci dâhilinde açılan başlık sayısı 22’ye, geçici olarak kapatılan başlık sayısı ise 7’ye yükseldi. Ancak Hırvatistan ile arasındaki kara ve deniz sınırları üzerinde devam eden gerilimden ötürü teknik olarak açılması veya geçici olarak kapatılması mümkün olan 10 civarında müzakere başlığı Slovenya’nın vetosu nedeniyle görüşmelere dâhil edilmedi. Slovenya'nın iddiasına göre, Hırvatistan sınır uyuşmazlığı meselesini müzakereler sırasında sunduğu belgeler üzerinden kendi lehine çözmeye uğraşıyor. Bruno Le Maire ve Olli Rehn ise yaptığı açıklamalarda iki ülke arasındaki anlaşmazlığın müzakere sürecini etkilememesi gerektiğini, sorunun ikili ilişkiler yoluyla çözülmesinin doğru olacağını ifade etti. Fransa dönem başkanlığının bu yöndeki önerisine olumlu yanıt veren Hırvatistan Dışişleri Bakanı Gordan Jandrokoviæ ise, sınır konusunu müzakereler çerçevesinde ele almak gibi bir niyetlerinin olmadığını ve Slovenya ile aralarındaki sorunun katılım müzakerelerini sekteye uğratmasına izin vermeyeceklerini ifade etti. Slovenya Başbakanı Borut Pahor da Hırvat meslektaşı Ivo Sander’e, yakın zamanda müzakere sürecini daha fazla bloke etmeme hususunda bir toplantı düzenlemek üzere çağrıda bulundu. Hırvatistan’ın 2009 yılı sonunda katılım müzakerelerini tamamlaması öngörülüyor.