İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
15-26 ARALIK 2008

İSVİÇRE SCHENGEN ALANINA DAHİL OLDU

İsviçre, 13 Aralık 2008’de, Schengen Alanı’na dâhil oldu. Üye devletler arasında iç sınır kontrollerinin kaldırılmasını amaçlayan Schengen Alanı, böylece 25 ülkeye genişlerken; İsviçre de, İzlanda ve Norveç’ten sonra AB üyesi olmayan üçüncü Schengen ülkesi oldu. Ancak İsviçre, AB’ye üye olmadığı ve AB ile arasında bir gümrük birliği de bulunmadığından, gümrüklere ilişkin düzenlemeler bundan sonra da uygulanmaya devam edecek; diğer bir deyişle, sınırlarda gümrük kontrolleri sürecek.

Ancak Schengen sistemi, İsviçre açısından, şu an için sadece kara sınırları bakımından geçerli olacak ve havaalanlarında da kontrollerin kaldırılması için uçuş saatlerinin değişeceği 29 Mart 2009 tarihine kadar beklemek gerekecek. Öte yandan İsviçre, henüz Schengen Alanı’na dâhil olmayan Lihtenştayn ile de, 41 km uzunluğundaki sınırlarında geçici olarak gerekli güvenlik önlemlerini almakla yükümlü olacak.

Bilindiği gibi, Avrupa genelinde iç sınır kontrollerini ve böylece kişilerin dolaşımının önündeki engelleri kaldırmak amacıyla 1985’te temelleri atılan Schengen Alanı, AB üyesi 22 ülke ile İzlanda, Norveç ve İsviçre’den oluşuyor. İngiltere ve İrlanda, kendi isteğiyle Alan’a dâhil olmazken; AB üyesi GKRY’nin önümüzdeki yıl, Romanya ve Bulgaristan’ın ise en geç 2011 yılında Schengen’e katılması öngörülüyor. Yine AB üyesi olmayan Lihtenştayn’ın da, önümüzdeki yıl, Schengen’e girmesi için gerekli hazırlıklar devam ediyor.