İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
15-26 ARALIK 2008

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

2008 yılının son bülteninde geçtiğimiz yılın olaylarına son bir kez bakarken gelecek yıl için de bazı temenniler iletmek istiyoruz. Lizbon Antlaşması’nın İrlanda’da reddi, küresel mali kriz, Güney Osetya Savaşı, Barack Obama’nın yeni ABD Başkanı olarak seçilmesi, Yunanistan’daki hükümet karşıtı olaylar gibi önemli gelişmeler 2008’e damgasını vurdu.

Devamını Oku

TÜRKİYE’NİN KATILIM MÜZAKERELERİNDE İKİ BAŞLIK DAHA AÇILDI

Türkiye ve Avrupa Birliği arasındaki 6. hükümetler arası konferans 19 Aralık tarihinde Brüksel’de gerçekleştirildi. Konferansta, “Sermayenin Serbest Dolaşımı” ve “Bilgi Toplumu ve Medya” başlıkları müzakereye açıldı.

Devamını Oku

HIRVATİSTAN İLE AB ARASINDA 7. KATILIM KONFERANSI BRÜKSEL’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

19 Aralık 2008 tarihinde Brüksel’de yapılan toplantıya AB Dönem Başkanı Fransa’nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Bruno Le Maire ile Hırvatistan Dışişleri ve Avrupa Entegrasyonu Bakanı Gordan Jandrokovic katıldı.

Devamını Oku

AVRUPA BİRLİĞİ KONSEYİ ZİRVESİ 11–12 ARALIK 2008 TARİHLERİNDE BRÜKSEL’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Zirve gündeminde yer alan konulara ilişkin detaylı haberleri aşağıda bulabilirsiniz.

Devamını Oku

İSVİÇRE SCHENGEN ALANINA DAHİL OLDU

İsviçre, 13 Aralık 2008’de, Schengen Alanı’na dâhil oldu. Üye devletler arasında iç sınır kontrollerinin kaldırılmasını amaçlayan Schengen Alanı, böylece 25 ülkeye genişlerken; İsviçre de, İzlanda ve Norveç’ten sonra AB üyesi olmayan üçüncü Schengen ülkesi oldu.

Devamını Oku

AVRO ALANI İÇİN SON ÇEYREK RAPORU AÇIKLANDI

Avro alanı için son çeyrekte açıklanan rapor küresel finansal krizin ne kadar derinleştiğini bir kez daha gösterirken, 2009 beklentilerini de kötümserleştirdi. Açıklanan rakamlar alanın resesyonda olduğunu gösterdi. 2008’in bu son raporu kısa dönemli ekonomik durumu özetlerken, krizle mücadele için gereken politikalara ve finansal sektör-reel sektör bağlarına da değindi.

Devamını Oku

AVRUPA BİRLİĞİ’NDE TARIMSAL GELİR DÜŞÜYOR

Avrupa Birliği resmi İstatistik Ofisi Eurostat tarafından 19 Aralık tarihinde açıklanan verilere göre, AB-27’de işçi başına düşen tarımsal gelir 2008 yılında %4,8 oranında azaldı. Söz konusu gelir düzeyi 2007 yılında %12,2 artmıştı. Tarımsal gelirdeki artışın, tarımsal reel gelirin %6,3 oranında azalmasından ve tarımsal işgücünün %2,1 düşmesinden kaynaklandığı ifade ediliyor.

Devamını Oku