İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
01 - 07 EYLÜL 2008

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Her yıl olduğu gibi bu yıl da AB kurumlarının tatilde olduğu Ağustos ayında bültenimize ara verdik. Ancak bu yıl Ağustos ayı her zaman olduğu gibi rehavet ve sükunet içinde geçmedi. 8 Ağustos’ta Gürcistan’ın Güney Osetya’ya müdahalesini takiben Rusya Federasyonu’nun sert tepki vermesi ve Rus ordusunun karşı müdahalesi ile Gürcistan topraklarını işgali dünya siyasetinde yeni bir gerginliği ve uluslararası ilişkilerde tırmanmayı doğurdu

Devamını Oku

CUMHURBAŞKANI ABDULLAH GÜL, ERMENİSTAN’A RESMİ ZİYARET GERÇEKLEŞTİRDİ

Türkiye-Ermenistan Dünya Kupası Avrupa elemeleri grup maçını izlemek üzere Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan`ın davetlisi olarak 6 Eylül 2008 tarihinde Ermenistan`ın başkenti Erivan`a giden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Sarkisyan`la bir araya geldi

Devamını Oku

ŞAM ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Ortadoğu’da İstikrar ve Diyalog için İşbirliği sloganıyla düzenlenen Şam Zirvesi, 4 Eylül’de Arap Birliği Dönem Başkanı Suriye’nin Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın ev sahipliğinde Suriye’nin Başkenti Şam’da gerçekleştirildi. Zirveye AB adına, Dönem Başkanı Fransa’nın Cumhurbaşkanı Nikolas Sarkozy, Körfez İşbirliği Teşkilatı adına Katar Emiri Şeyh Hamad bin Khalifa al Thani ve Türkiye’yi temsilen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan katıldı. Zirvede, Başbakan Erdoğan`a, Dışişleri Bakanı Ali Babacan ile Dış Politika Başdanışmanı Ahmet Davutoğlu eşlik etti.

Devamını Oku

AB LİDERLERİ, KAFKASLARDAKİ KRİZ İÇİN OLAĞANÜSTÜ TOPLANDI

AB Devlet ve Hükümet Başkanları, Dönem Başkanı Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin başkanlığında, Gürcistan’ın Ağustos başında Güney Osetya’ya askeri müdahalede bulunması sonucu patlak veren Kafkaslardaki krizin ardından Rusya ile ilişkileri görüşmek üzere 1 Eylül’de olağanüstü toplandı.

Devamını Oku

AB DIŞİŞLERİ BAKANLARI GAYRİ RESMİ TOPLANTISI (GYMNICH) GERÇEKLEŞTİRİLDİ

AB Dışişleri Bakanları Gayri Resmi toplantısı (Gymnich) dönem başkanı Fransa’nın Avignon kentinde 5 – 6 Eylül tarihlerinde gerçekleştirildi. Toplantının ilk günü, ABD seçimlerinin AB ile ikili ilişkileri ne şekilde etkileyeceği tartışılırken; ikinci gün ise, Kafkasya`daki kriz ile Gürcistan´a yapılacak yardım, Rusya´nın Güney Osetya ve Abhazya´yı tanıması ile Orta Doğu barış sürecindeki son gelişmeler gözden geçirildi

Devamını Oku

DIŞİŞLERİ BAKANI VE BAŞMÜZAKERECİ ALİ BABACAN KÖRFEZ İŞBİRLİĞİ KONSEYİ TOPLANTISINA KATILDI

Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, 3 Eylül’de, Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Stratejik Diyalog 1. Dışişleri Bakanları Toplantısına katıldı

Devamını Oku

KIBRIS SORUNUNA İLİŞKİN KAPSAMLI MÜZAKERELER BAŞLADI

3 Eylül 2008 tarihinde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas arasında, Lefkoşa’daki ara bölgede Birleşmiş Milletler (BM) Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’ın da katılımıyla bir görüşme gerçekleştirildi

Devamını Oku

AB MÜKTESEBATININ ÜSTLENİLMESİNE İLİŞKİN TÜRKİYE ULUSAL PROGRAMI (2008) TASLAĞI AÇIKLANDI

13 Şubat 2008 tarihinde Avrupa Birliği (AB) Resmi Gazetesi’nde yayımlanan 2008 yılı Katılım Ortaklığı Belgesi’ne (KOB) karşılık olarak, kamu kurum ve kuruluşlarının katkılarıyla, “Avrupa Birliği Müktesebatının Üstlenilmesine İlişkin Türkiye Ulusal Programı” hazırlandı. Bu program, bugüne kadar hazırlanan üçüncü Ulusal Program oldu.

Devamını Oku

AB GENİŞLEME POLİTİKASI ÇERÇEVESİNDE KAYDEDİLEN GELİŞMELER

AB yetkilileri, Eylül ayının ilk haftasında, AB üyeliğine aday olan Hırvatistan ile Makedonya Cumhuriyeti ve aday adayı Sırbistan ile AB arasında süregelen ikili ilişkilerin geleceği hakkında açıklamalarda bulundu.

Devamını Oku

DIŞ TİCARET RAKAMLARI AÇIKLANDI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre, Temmuz sonu itibariyle son bir yıllık dönemde (1 Ağustos 2007 – 31 Temmuz 2008) ihracat 130.1 milyar Dolar olurken; ithalat 203.9 milyar Dolar oldu. Böylece dış ticaret hacmi, 334 milyar Dolar olurken; dış ticaret açığı da 73.8 milyar Dolara ulaştı.

Devamını Oku

AB’DE YILIN İKİNCİ ÇEYREĞİNE İLİŞKİN BÜYÜME RAKAMLARI AÇIKLANDI

AB İstatistik Kurumu Eurostat’ın 3 Eylül’de açıkladığı verilere göre, 2008’in 2. çeyreğinde GSYİH, bir önceki çeyreğe göre Avro Alanı’nda %0,2 ve AB 27’de %0,1 düştü. Yılın ilk çeyreğinde büyüme oranı Avro Alanı’nda %0,7 ve AB27’de %0,6 idi. GSYİH, 2007’nin 2. çeyreğine kıyasla bu yılın 2. çeyreğinde Avro Alanı’nda %1,4 ve AB27’de %1,6 artış gösterdi.

Devamını Oku

AB’DE SANAYİ MALLARI ÜRETİMİ VE PERAKENDE TİCARET HACMİNE İLİŞKİN TEMMUZ AYI RAKAMLARI AÇIKLANDI

AB İstatistik Kurumu Eurostat’ın 2 Eylül’de açıkladığı verilere göre, sanayi mallarına ilişkin üretici fiyat endeksi, Avro Alanı’nda %1,1 ve AB27’de %0,9 arttı. Haziran ayında ise endeks, Avro Alanı’nda %1 ve AB27’de %1,4 artmıştı. Sanayide üretim fiyatları, Temmuz 2008’de, bir önceki yılın aynı ayına göre, Avro Alanı’nda %9 ve AB27’de %11 yükseldi.

Devamını Oku

DÜNYA TİCARET ÖRGÜTÜ DOHA TURU GÖRÜŞMELERİNİN YENİDEN BAŞLATILMASI İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Direktörü Pascal Lamy, geçtiğimiz aylarda yapılan ve bir sonuca ulaşılamayan zirvenin ardından Doha Turu görüşmelerini yeniden başlatabilmek için Ağustos ayı boyunca çeşitli ülkelerin ticaret bakanları ile temaslarda bulundu. Son olarak ABD Ticaret Temsilcisi Susan Schwab ile 22 Ağustos 2008 tarihinde bir araya gelen Pascal Lamy, görüşmelerin Eylül ayında tekrardan başlatılmasını amaçlıyor.

Devamını Oku

AB İLE CARİFORUM ÜLKELERİ ARASINDAKİ EKONOMİK ORTAKLIK ANLAŞMASI’NIN İMZALANMASI ERTELENDİ

Cariforum üye ülkeleri (Karayipler Topluluğu’na üye 14 ülke ve Dominik Cumhuriyeti), AB ile yapılması planlanan Ekonomik Ortaklık Anlaşması’nın imzalanmasını ileri bir tarihe erteledi. Serbest Ticaret Anlaşması niteliğindeki bu Anlaşma’nın resmi imza töreni, 2 Eylül’de gerçekleştirilecekti.

Devamını Oku

İKTİSADİ KALKINMA VAKFI’NIN 5 EYLÜL TARİHLİ HÜRRİYET GAZETESİ’NDE ÇIKAN BİR HABER VESİLESİYLE VİZE KOLAYLAŞTIRMA VE GERİ KABUL ANLAŞMALARINA İLİŞKİN GÖRÜŞÜ

5 Eylül tarihli Hürriyet Gazetesi’nde çıkan bir habere göre, Avrupa Parlamentosu Üyesi Vural Öger’in Avrupa Komisyonu’na yönelttiği “AB ülkelerince Türk vatandaşlarına uygulanan vize prosedürlerinin kolaylaştırılmasına ilişkin bir anlaşmanın Türkiye ile neden imzalanmadığı” hakkındaki soru önergesi üzerine, Komisyon’un Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn tarafından, Komisyon’un uzun zamandan beri Türkiye ile vize kolaylaştırma anlaşması yapmak için çaba sarf ettiği, ne var ki Türk Hükümeti’nden bu yönde müzakerelerin başlatılmasına ilişkin herhangi bir niyetin kendilerine ulaşmadığı belirtilmiştir.

Devamını Oku