İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
01 - 07 EYLÜL 2008

CUMHURBAŞKANI ABDULLAH GÜL, ERMENİSTAN’A RESMİ ZİYARET GERÇEKLEŞTİRDİ

Türkiye-Ermenistan Dünya Kupası Avrupa elemeleri grup maçını izlemek üzere Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın davetlisi olarak 6 Eylül 2008 tarihinde Ermenistan'ın başkenti Erivan'a giden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Sarkisyan'la bir araya geldi. Ermenistan’ın bağımsızlığını kazanmasının ardından, bu ülkeyi ziyaret eden ilk Cumhurbaşkanı olan Gül, ziyaretini çok olumlu duygu ve düşüncelerle tamamladığını belirterek; milli takımı, gösterdiği sportmenlik, yüksek performans ve bunun sonucunda elde ettiği başarıdan dolayı kutladı. Ziyaret sırasında Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ile ikili ilişkiler, başta Gürcistan'daki gelişmeler olmak üzere bölgesel konular üzerine yapıcı ve samimi bir görüşme yaptıklarını ifade eden Gül, bölgedeki endişe verici gelişmeler konusunda da görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi.


Ermenistan'ın, Türkiye'nin Kafkasya İstikrar ve İşbirliği Platformu önerisine kuvvetle destek verdiğini açıklamasının kendilerini memnun ettiğini dile getiren Gül, Kafkasya'da barış ve istikrarın sağlanması için bölge ülkelerinin işbirliği içinde çalışmaları gerektiğini, ülkeler arasındaki güven ortamının tesis edilmesinin öncelik arz ettiği konusunda da aynı düşüncede olduklarını söyledi. Görüşmede bölgesel gelişmelerin yanı sıra, Türkiye-Ermenistan ilişkileri ile Yukarı Karabağ sorununun ve bu bağlamda Azerbaycan-Ermenistan ilişkilerinin de gündeme geldiğini belirten Gül, bu konuda Türkiye'nin görüşlerini de aktardığını kaydetti. Gül, gelecek yıl Türkiye'de yapılacak olan Türkiye-Ermenistan milli maçına Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan'ı davet ettiğini de sözlerine ekledi.

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e Ermenistan'daki temaslarında eşlik eden Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ise, Ermenistan'ın başkenti Erivan'da Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbantyan ile 2,5 saate yakın bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede başta Kafkasya'daki durum, Gürcistan'daki son gelişmeler ve Yukarı Karabağ olmak üzere bazı bölgesel sorunların ele alındığı belirtildi. Görüşmede ayrıca Birleşmiş Milletler'in New York'ta düzenlenecek Genel Kurul toplantısında tarafların yeniden bir araya gelmesi üzerinde anlaşıldı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Ermenistan ziyareti Türkiye’de olduğu kadar dünyada da büyük yankı uyandırdı. AB Dönem Başkanı Fransa’nın Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, bölgenin ciddi bunalımdan geçtiği bir sırada Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün gerçekleştirdiği ziyaretin, Türk-Ermeni ilişkileri açısından cesur ve tarihi bir davranış olduğunu belirtti. Yazılı açıklamada Sarkozy, Türkiye'nin bölgede istikrar ve barış uğrundaki çabalarını memnuniyetle karşıladığını, Türkiye’nin Kafkas İşbirliği ve İstikrar Platformu önerisinin de ilgi çekici olduğunu dile getirdi. Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn ise, Cumhurbaşkanı Gül’ün Erivan’a gitmesi ve Türkiye’nin Kafkasya’da çözüm için yürüttüğü diplomasi atağını memnuniyetle karşıladığını belirterek, bu adımların Türk-Ermeni ilişkilerinde ilerlemenin önünü açmasını, normal diplomatik ilişkilere dönülmesini, sınırların açılmasını ve hassas sorunlara el atılmasının yolunu açmasını umut ettiğini dile getirdi. Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu eşbaşkanı Joost Lagendijk ise, söz konusu ziyaretin, varolan statükonun değişmesi için Türkiye'nin arzulu olduğunun bir göstergesi olduğunu söyledi.