İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
01 - 07 EYLÜL 2008

AB LİDERLERİ, KAFKASLARDAKİ KRİZ İÇİN OLAĞANÜSTÜ TOPLANDI

AB Devlet ve Hükümet Başkanları, Dönem Başkanı Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin başkanlığında, Gürcistan’ın Ağustos başında Güney Osetya’ya askeri müdahalede bulunması sonucu patlak veren Kafkaslardaki krizin ardından Rusya ile ilişkileri görüşmek üzere 1 Eylül’de olağanüstü toplandı. Toplantının yapılmasında Rusya’nın, Gürcistan sınırları içerisindeki Güney Osetya ve Abhazya bölgelerinin bağımsızlığını tek taraflı olarak tanıması etkili oldu. Liderler, Zirve sonucunda, daha önceden imzalanan 6 maddelik Ateşkes Anlaşması’nın tam olarak uygulanması çağrısını yinelerken; Rusya ile stratejik ortaklığın devam ettirilmesi kararı da vurgulandı.

Hatırlanacağı üzere, Ağustos ayı başında Gürcistan ordusunun ayrılıkçı Güney Osetya bölgesine müdahale etmesine Rusya’nın 7 Ağustos’ta sert tepki vermesiyle gelişen krizde Rus güçleri Gürcistan içlerine kadar ilerlemiş ve krizin aldığı boyut sebebiyle Avrupa Birliği Dönem Başkanı Fransa’nın Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, taraflarla görüşerek bir Ateşkes Anlaşması’nın imzalanmasına önayak olmuştu. Söz konusu Anlaşma, 6 maddeden oluşmaktaydı. Bu maddeler:

·         Şiddet kullanımından kaçınılması

·         Askeri eylemlerin durdurulması

·         İnsani yardıma ulaşımın serbest bırakılması

·         Gürcistan güçlerinin çatışma öncesi mevzilerine dönmeleri

·         Rus güçlerinin askeri harekât öncesi mevzilerine dönmeleri; ancak, soruna uluslararası bir çözüm bulunmadan önce Rus barış koruma güçlerinin artırılması

·         Güney Osetya ve Abhazya bölgelerinin geleceğinin uluslararası ortamda konuşulması

Konuya ilişkin olarak 12 Ağustos tarihinde Brüksel’de toplanan AB üyesi ülkelerin dışişleri bakanları (AB Konseyi), Ateşkes Anlaşması’nı memnuniyetle karşılamalarına rağmen, anlaşmanın 5 ve 6. maddelerinin gecikmesizin uygulanmasının elzem olduğunu vurgulamışlardı. Konsey ayrıca, gerekli koşullar oluştuğunda Gürcistan ile bir Vize Kolaylığı Anlaşması’nın imzalanmasının ve bir serbest ticaret bölgesinin oluşturulmasının da gündemde olduğunu vurgulamış; öte yandan, halen sürmekte olan AB – Rusya ortaklık anlaşması görüşmelerinin ise, tarafların karşılıklı bağımlılığı nedeniyle devam etmesi gerektiğini ifade etmişlerdi.