İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
01 - 07 EYLÜL 2008

AB DIŞİŞLERİ BAKANLARI GAYRİ RESMİ TOPLANTISI (GYMNICH) GERÇEKLEŞTİRİLDİ

AB Dışişleri Bakanları Gayri Resmi toplantısı (Gymnich) dönem başkanı Fransa’nın Avignon kentinde 5 – 6 Eylül tarihlerinde gerçekleştirildi. Toplantının ilk günü, ABD seçimlerinin AB ile ikili ilişkileri ne şekilde etkileyeceği tartışılırken; ikinci gün ise, Kafkasya'daki kriz ile Gürcistan´a yapılacak yardım, Rusya´nın Güney Osetya ve Abhazya´yı tanıması ile Orta Doğu barış sürecindeki son gelişmeler gözden geçirildi.

AB üyesi ülkelerin dışişleri bakanları, toplantıda, 1 Eylül’de Kafkasya’daki krizi konuşmak için olağanüstü toplanan liderler zirvesinde ortaya koyulan politikaya uyacaklarını ifade ettiler. Bakanlar ayrıca, Gürcistan krizi ile ilgili sorumluluklarının bilincinde olduklarının ve özellikle Ukrayna ile ortaklık anlaşması imzalanması olmak üzere konuya ilişkin gerekli girişimlerin yapılacağının altını çizdiler. Toplantıda konuşan Fransa Dışişleri Bakanı Kouchner, 12 Ağustos’ta, Moskova ve Tiflis ile diplomasi sürecinde verdikleri mesajın önemini vurgulayarak, Rusya’nın taahhütlerine bağlı kalmasını beklediklerini ifade etti. Kouchner, 6 eylem içeren barış planında ön koşulun Rus askerlerinin geri çekilmesi ve AB ile diyaloğun sürdürülmesi olduğunu da yineledi.

Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan da, Türk Hükümeti adına toplantıya katıldı. Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn ile de görüşen Babacan, Kafkasya krizi, AB ile yürütülen tam üyelik müzakereleri ve Kıbrıs sorunu hakkında fikir alışverişinde bulundu. Rehn görüşmede, Türkiye’nin bölgesinde son dönemde izlemekte olduğu siyaset ile özellikle Türkiye tarafından önerilen “Kafkasya İstikrar ve İşbirliği Platformu”nu takdirle karşıladıklarını ifade etti.

Bu formattaki toplantıların ilkinin yapıldığı Almanya'daki Gymnich Şatosu'nun adıyla anılan 'Gymnich' tipi gayri resmi dışişleri bakanları toplantıları, her AB dönem başkanlığı tarafından Ortak Dış ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi ve Dış İlişkilerden sorumlu Komisyon üyesinin katılımıyla altı aylık görev süresi içinde bir kez düzenleniyor. Toplantılarda, hem AB ve geleceğine ilişkin konular, hem de AB'nin dışında yaşanan, ama AB'yi yakından ilgilendiren güncel konular ele alınıyor.