İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
22-28 EYLÜL 2007

BAŞBAKAN ERDOĞAN VE BAŞMÜZAKERECİ BABACAN NEW YORK’TA AB ÜYE ÜLKE LİDERLERİ İLE GÖRÜŞTÜ

Birleşmiş Milletler (BM) 62. Genel Kurulu için New York'ta bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Avrupa Komisyonu tarafından Kasım ayında yayımlanacak İlerleme Raporu öncesinde, birçok AB üye ülke lideri ile bir araya geldi. Başbakan Erdoğan yaptığı ikili temaslar çerçevesinde AB Dönem Başkanı Portekiz’in Başbakanı Jose Socrates, Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İtalya Başbakanı Romano Prodi, Avusturya Başbakanı Alfred Gusenbauer ve İspanya Başbakanı Jose Luis Rodrigez Zapatero ile bir araya geldi. Görüşmelerde Türkiye – AB ilişkilerinin ele alındığı ve Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyi'ne geçici üyeliği konusunda destek istenildiği belirtildi.

Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından ilk kez bir araya gelen Sarkozy ve Erdoğan’ın görüşmesinin içerikli ve memnuniyet verici olduğu belirtildi. Sarkozy'nin en kısa sürede Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner'i Türkiye'ye göndereceğini söylediği belirtildi. Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Erdoğan görüşmesinin gündeminde ise ikili ilişkiler, Türkiye'nin AB müzakere süreci ve Almanya'daki Türk vatandaşlarının entegrasyonu vardı. İki liderin AB müzakere sürecinde birlikte çalışmaya devam edilmesi konusunda hemfikir olduğu belirtilirken, Erdoğan'ın yabancılara yönelik yasal düzenlemeler konusunda Merkel'e kaygılarını ilettiği bildirildi. Merkel’in ise Erdoğan’ı bu konuları daha detaylı görüşmek üzere Almanya’ya davet ettiği öğrenildi.

Başbakan Erdoğan ile eşzamanlı olarak New York'ta temaslarına devam eden Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ise Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Avusturya, Letonya, Litvanya, Romanya ve Slovakya Dışişleri Bakanları ile bir araya geldi. Görüşmelerde ağırlıklı olarak Türkiye – AB ilişkilerinin ele alındığı bildirildi.