İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
22-28 EYLÜL 2007

AVRUPA KOMİSYONU, LÜKSEMBURG VE ALMANYA’NIN İŞ GÜCÜ PİYASALARINI YENİ AB ÜYE ÜLKELERİNE AÇMASINI MEMNUNİYETLE KARŞILADI

Avrupa Komisyonu’nun Sosyal İşlerden Sorumlu Üyesi Vladimir Spidla 24 Eylül 2007 tarihinde yaptığı açıklamada, Lüksemburg ve Almanya’nın iş gücü piyasalarını 2004 yılında AB üyesi olan 8 Orta ve Doğu Avrupa ülkesi vatandaşlarına açma kararının memnuniyet verici olduğunu söyledi. 

Hatırlanacağı üzere 21 Eylül 2007 tarihinde Lüksemburg Hükümeti tüm sektörlerde iş gücü piyasasını 8 Orta ve Doğu Avrupa ülkesi vatandaşlarına sınırsız açacağını duyurmuştu. 18 Eylül 2007 tarihinde ise Almanya, Bulgaristan ve Romanya da dahil olmak üzere 10 yeni AB üye ülkesi vatandaşlarına iş gücü piyasasını sınırlı derecede açacağını (inşaat ve teknoloji sektörlerinde çalışan uzman)  ilan etmişti.

Bilindiği üzere Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa ve Danimarka dışındaki diğer AB üye ülkeleri herhangi bir kısıtlama olmadan iş gücü piyasalarını yeni AB üye ülke vatandaşlarına açmıştı. İngiltere, İrlanda ve İsveç’i Mayıs 2006’da Finlandiya, İspanya, Portekiz ve Yunanistan; Temmuz 2006’da İtalya; Mayıs 2007’de ise Hollanda takip etmişti.