İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-7 EKİM 2007

AVRUPA PARLAMENTOSU, TÜRKİYE KARAR TASLAĞINI ONAYLADI

Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Hollandalı Hıristiyan Demokrat Ria Oomen-Ruijten tarafından hazırlanan Türkiye karar taslağı, 3 Ekim 2007 tarihinde AP Dış İşleri Komitesi'nde 4 çekimsere karşı 48 'evet' oyuyla kabul edildi.

Oylamadan sonra açıklama yapan AP Türkiye Raportörü Ria Oomen-Ruijten, hazırladığı raporun, rekor bir oyla kabul edilmesinden duyduğu memnuniyeti belirterek, AB’nin,  istikrarlı bir demokrasiye sahip olduğu sürece Türkiye ile diyaloğu açık tutması gerektiğini söyledi.  Oomen-Ruijten, Türkiye kararının AP Genel Kurulu'nda 24 Ekim 2007 tarihinde oylanacağını bildirdi.  Raporun AP Genel Kurulu’nda da kabul edilmesi halinde Türk Hükümeti’nin reform sürecine bağlı kalacağına inandığını belirten Oomen-Ruijten, yeni anayasa için Hükümeti teşvik girişimlerinin başlatılacağını söyledi. Oomen-Ruijten ayrıca, insan hakları, özgürlüklerin korunması, demokrasi ve laikliği garanti altına alacak bir denetleme sisteminin kurulması ve TCK'nın 301. maddesinin kaldırılması gibi reformların ertelenmemesi gerektiğini ifade etti.

AP Dış İşleri Komitesi Üyesi Türk asıllı Alman Sosyalist Vural Öger ise, karar taslağına ilişkin kabul edilen değişiklik önergeleri ile tam üyelik hedefinin vurgulandığını belirtti. Öger, Pontus ve Ermeni iddialarının reddedilmesinin, Kıbrıs konusunda her iki tarafın lehine değişikliklerin yapılmasının ve Türkiye'deki reform sürecine destek verilmesinin olumlu gelişmeler olduğunu söyledi.

Türkiye karar taslağında, kabul edilen değişiklik önergeleriyle, yeni Türk hükümetinin reform sürecine bağlı kalacağını açıklamasından memnuniyet duyulduğu vurgulanırken, hükümetin yeni sivil anayasa girişimi teşvik ediliyor. Karar taslağında öne çıkan diğer başlıklar ise şunlar:

Enerji: AB üyesi ülkelere, teknik hazırlıklar tamamlanır tamamlanmaz enerji başlığında Türkiye ile müzakereleri başlatmaları çağrısı yapılıyor ve AB'ye doğalgaz arzının çeşitlendirilmesinde transit geçiş noktası olarak Türkiye'nin önemi vurgulanıyor.

Kadın hakları: Karar taslağında kadın hakları ihlallerinden üzüntü duyulduğu belirtilirken, namus cinayetlerinin ciddi endişe kaynağı olmayı sürdürdüğü ifade ediliyor.

Kürt sorunu: Karar taslağında yeni hükümetin Kürt sorununa kalıcı çözüm bulunması için siyasi girişim başlatması tavsiyesinde bulunuluyor ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Güneydoğu Anadolu gezisinden memnuniyet duyulduğu belirtiliyor.

Terörle Mücadele: Terörle mücadele konusunda, terör örgütü PKK'ya acil ateşkes çağrısında bulunulurken, Türk hükümetinden ve Irak'taki tüm siyasi güçlerden terörle mücadele ve terörü önlemede mevcut işbirliğinin  güçlendirilmesi  talep ediliyor.

Kıbrıs sorunu: Karar taslağında, Kıbrıs'ta kapsamlı çözüm için taraflara Birleşmiş Milletler (BM) sürecine yapıcı yaklaşılması çağrısında bulunulurken, Ada'dan Türk askerinin çekilmesinin çözüm müzakerelerini kolaylaştıracağı ifade ediliyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri: Türkiye kararına verilen değişiklik önergeleriyle, ordunun siyasete tekrar tekrar müdahalesinden rahatsızlık duyulduğu ifadesi metinden çıkarıldı.