İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-7 EKİM 2007

“TÜRKİYE’Yİ KONUŞMAK” TOPLANTISI AVRUPA PARLAMENTOSU’NDA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) ve İtalyan Uluslararası İlişkiler Enstitüsü (IAI) tarafından düzenlenen “Türkiye’yi Konuşmak” başlıklı toplantı 3 Ekim 2007 tarihinde Avrupa Parlamentosu’nda gerçekleştirildi.

Brüksel’de düzenlenen toplantıda konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, AB ve Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin boyutuna rağmen tarafların birbirlerini iyi tanımadıklarını belirterek ilişkilere büyük ölçüde önyargıların hakim olduğunu ifade etti. Bu önyargıların ancak işbirliği, yardımlaşma ve bilgi alışverişi ile giderilebileceğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, AB kamuoylarının Türkiye’ye verdikleri desteğin artması için siyasi iradeye ihtiyaç olduğunun altını çizdi.

Türkiye’ye uygulanan vize rejimine değinen Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin, Libya, Tanzanya, Suriye ve Nijerya ile aynı çerçevede değerlendirildiğini belirterek bu durumun, AB ile katılım müzakerelerine başlamış bir ülkeye haksızlık olduğunu dile getirdi.

Toplantıda konuşan Avrupa Parlamentosu Yeşiller Grubu Eşbaşkanı Daniel Cohn-Bendit ise Türkiye’nin kendine has özelliklerine değinerek, Türkiye’ye farklı davranılmasının, Türkiye’nin farklı bir ülke olmasından kaynaklandığını ifade etti. Türkiye’nin üyeliğinin daha önceki genişlemeler ve Hırvatistan müzakereleri ile bir tutulamayacağını vurgulayan Cohn-Bendit, Türkiye’nin büyüklüğünün fark yarattığını savundu. Cohn-Bendit laiklik konusuna da değinerek, bunun yazılı bir kural olmadığını ancak laik olmayan bir ülkenin AB’ye giremeyeceğini ifade etti.

Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk ise anayasa tartışmalarına değindi. Lagendijk, Türkiye’nin yeni bir anayasaya ihtiyaç duyduğunu dile getirerek Türkiye’de laiklik tanımının sorun yarattığını belirtti. Laikliğin korunmasına ilişkin kaygıları yersiz bulduğunu ifade eden Lagendijk, Fransa’da başörtüsüyle üniversiteye girilmesine izin verildiğini hatırlattı. Öte yandan, Türkiye’ye karşı önyargılardan da bahseden Lagendijk, diğer ülkeler için önyargıların daha az olduğunu ifade etti.

Avrupa Komisyonu Genişleme Genel Müdürlüğü Türkiye Masası Başkan Yardımcısı Jean Christophe Filori ise Türkiye’nin stratejik önemine dikkat çekti. Filori, Orta Doğu, Afganistan, NATO, terörle mücadele ve enerji gibi bir çok uluslararası sorunun Türkiye’yi ilgilendirdiğini vurguladı ve bu kapsamda, son dönemde Türkiye’nin yaşadığı siyasi çalkantıların bazı endişeler yarattığını ancak sonuçların demokratik yollardan çözümünden memnuniyet duyduklarını açıkladı. İfade özgürlüğü ve dini özgürlükler gibi konuların bir an önce ele alınması gerektiğini belirten Filori, hükümetin açıklamaları doğrultusunda bu yönde adımlar atılmasını beklediklerini dile getirdi.