İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-7 EKİM 2007

AVRUPA KONSEYİ PARLAMENTERLER MECLİSİ, AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİ’NDE GÖREV YAPACAK TÜRK YARGICI İÇİN ANKARA TARAFINDAN ÖNERİLEN İSİMLERİ İADE ETTİ

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM), Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) Türk yargıçı Rıza Türmen'in yerine görev yapmak üzere Ankara tarafından önerilen üç adaylık listeyi, adayların kariyerlerinin birbirine denk olmadığı gerekçesiyle iade etti. AKPM, üç kişilik listedeki bir yargıç adayının, diğer iki yargıç adayına göre insan hakları konusunda geniş bilgiye sahip olmasına karşılık, diğer iki adayın bu konuda zayıf olduğunu belirtti. AKPM bu durumun dikkate alınarak listenin en kısa zamanda yeniden düzenlenmesini istedi.

Hatırlanacağı üzere Türk Hükümeti, Türmen'den boşalacak yargıçlık görevine, Brüksel Üniversitesi'nden Prof. Dr. Ruşen Ergeç, Hacettepe Üniversitesi'nden Prof. Dr. Mustafa Erdoğan ve Ankara Üniversitesi'nden Prof. Dr. Arzu Oğuz'u aday göstermişti. Adaylar Eylül ayında Paris'te kapalı oturumla gerçekleştirilen bir mülakattan geçirilmişlerdi. AİHM yargıçlığı için ülkeler istedikleri adayı önerebilirken, adayların kariyerlerinin birbirinden çok farklı olmamasına özen gösterilmesi gerekiyor. Bu arada AKPM, Gürcistan, İspanya, G. Kıbrıs, Makedonya, Macaristan ve Arnavutluk’un sundukları aday listelerinden altı yargıcı seçerken, Ermenistan, Avusturya, Andora, Danimarka, İtalya ve Romanya’nın halen AİHM’de görevli yargıçlarının yeniden seçilmesini onayladı.