İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-7 EKİM 2007

AVRUPA DIŞ İLIŞKİLER KONSEYİ KURULDU

Kurucuları arasında, eski Başbakanlar, Devlet Başkanları, Avrupa Komisyonu üyeleri, Avrupa ve ulusal parlamento üyeleri, entellektüeller, iş dünyası temsilcileri ve kültürel temsilcilerin yer aldığı yeni düşünce kuruluşu Avrupa Dış İlişkiler Konseyi’nin tanıtımı 2 Ekim 2007 tarihinde Brüksel’de yapıldı.

Avrupa Dış İlişkiler Konseyi’nin ilk çalışması ise Türkiye’nin AB üyelik sürecine destek vermek oldu. Konsey adına eski Finlandiya Devlet Başkanı Marrti Ahtisaari ve Almanya eski Dışişleri Bakanı Joschka Fischer tarafından yapılan açıklamada, son yıllarda AB’nin değişen küresel düzen içinde kendisini konumlandırmakta güçlük çektiği ve bunun genişlemeye verilen desteği azalttığı vurgulandı. Ahtisaari ve Fischer, bazı AB liderleri tarafından da desteklenen, yeni üyelerin AB kurumlarını yıkacağı görüşünün yanlış olduğunun altını çizen açıklamasında, bu yaklaşımın Türkiye ve Balkanlar’daki reform süreçlerine zarar verebileceğini belirtti.

Berlin, Londra, Madrid, Paris, Roma, Sofya ve Varşova’da merkezleri bulunması planlanan Avrupa Dış İlişkiler Konseyi, Avrupa değerleri ve çıkarlarını desteklemek için AB’nin daha tutarlı ve canlı bir dış politika geliştirmesi yönünde çalışacak. Konsey ile ilgili daha ayrıntılı bilgiye kurumun resmi internet adresinden http://ecfr.eu ulaşabilirsiniz.