İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
8-14 EYLÜL 2008

AVRUPA BİRLİĞİ’NİN KAFKASLARDAKİ KRİZE İLİŞKİN DİPLOMATİK GİRİŞİMLERİ SÜRÜYOR

AB Dönem Başkanı Fransa’nın Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso ile Ortak Dış Politika ve Güvenlik Politikasından Sorumlu AB Yüksek Temsilcisi Javier Solana’dan oluşan AB heyeti, 8 Eylül’de Rusya’yı ziyaret ederek Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Rusya’nın başkenti Moskova’nın yakınlarındaki Barvikha kentinde yapılan toplantıda, krizin tarafları arasında uluslararası görüşmelerin başlamasına ve Rus askerlerinin Gürcistan’dan çekilmesine ilişkin kararlar alındı. Bu bağlamda, Dimitri Medvedev, Güney Osetya ve Abhazya’daki durum hakkındaki uluslararası görüşmelerin 15 Ekim’de Cenevre’de başlayacağını açıkladı. Söz konusu görüşmelerin, mülteciler ve yerinden edilmiş kişilerin geleceğine odaklanması öngörülüyor.

Diğer taraftan Rus askerlerinin Gürcistan’dan çekilmesi konusunda belirlenen takvim uyarınca, Poti ve Sinaki’deki birliklerin 1 hafta içinde, Güney Osetya ve Abhazya dışındaki Gürcistan topraklarındaki askerlerin ise 1 ay içinde Rusya’ya dönmeleri kararlaştırıldı. Poti ve Sinaki’deki birliklerin çekilmesi için ön koşul olarak, Gürcistan’ın bu bölgelerde askeri güç konuşlandırmaması ileri sürülüyor.

Rusya Devlet Başkanı Medvedev, Güney Osetya ve Abhazya’daki birliklerin, uluslararası güçlerin tampon bölgeye gelmelerinin ardından çekileceğini belirtti. Uluslararası güçlerin en geç 1 Ekim’de göreve başlaması öngörülüyor. Öte yandan, Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, söz konusu uluslararası güçlerin Birleşmiş Milletler ile Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı tarafından oluşturulması gerektiği vurgulanarak, AB’nin bu oluşuma dâhil olmasına karşı çıkılacağı ifade edildi.

Nicolas Sarkozy ise, 6 maddeden oluşan Ateşkes Anlaşması’nda yer alan hükümlerin uygulanması halinde, AB ile Rusya arasındaki stratejik ortaklık görüşmelerinin Ekim’de yeniden başlamasının önünde bir engel olmayacağını vurguladı. (Hatırlanacağı üzere, söz konusu Anlaşma’nın maddelerine 1–7 Eylül 2008 tarihli İKV haftalık e-bülteninde yer verilmişti.)

Kafkaslardaki temaslar kapsamında, AB heyeti, 9 Eylül’de Gürcistan’a geçerek Gürcistan Devlet Başkanı Mikhail Saakashvili ile de bir görüşme gerçekleştirdi. Nicolas Sarkozy ve Mikhail Saakashvili tarafından düzenlenen basın toplantısında Sarkozy, Rusya ile yapılan görüşmelerin olabilecek en iyi şekilde sonuçlandığını ifade etti. Saakashvili ise, Rus askerlerinin Gürcistan topraklarından çekilmesinin önemine değinerek, Ateşkes Anlaşması’nın uygulanması yönünde atılan adımları memnuniyetle karşıladıklarını belirtti. Gürcü lider, aynı zamanda, Rusya’nın Güney Osetya ve Abhazya’yı tanımış olmasına rağmen, Gürcistan’ın, bağımsızlığından ve toprak bütünlüğünden taviz vermesinin mümkün olmadığını yineledi.