İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
8-14 EYLÜL 2008

DOHA TURU MÜZAKERELERİNİN YENİDEN BAŞLAMASI İÇİN GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR

Dünya Ticaret Örgütü’nün (DTÖ) en yüksek ticaret hacmine sahip yedi üyesinin (Avustralya, Brezilya, Çin, Avrupa Birliği, Hindistan, Japonya ve ABD) ticaretten sorumlu üst düzey yetkilileri, Haziran ayındaki bakanlar düzeyindeki toplantıdan beri çıkmaza giren Doha Turu görüşmelerinin yeniden başlatılmasını görüşmek üzere 10 Eylül 2008 tarihinde Cenevre’de bir araya geldi. Toplantıda Doha Turu görüşmelerinin tıkanmasına neden olan ABD ve Hindistan arasındaki özel koruma önlemleri mekanizması üzerinde duruldu.

DTÖ Genel Direktörü Pascal Lamy, Doha Turu’nu tamamlamak amacıyla çok taraflı görüşmeleri yeniden başlatabilmek için özel koruma önlemleri mekanizması konusunda bir uzlaşmanın oluşmasını bekliyor. Ancak Doha Turu görüşmeleri yeniden başlasa dahi ABD’deki başkanlık seçimleri nedeniyle en erken bu yılın sonunda tamamlanabileceği öngörülüyor.

Doha Turu görüşmelerinin yeniden başlatılmasının yanı sıra Rusya’nın katılımı da, DTÖ gündemindeki yerini koruyor. Rusya Maliye Bakanı Alexi Kudrin, ülkesinin 2008 yılı sonunda DTÖ’ye katılımının reddedilmesi halinde imzaladıkları bazı ticari anlaşmaları feshedeceklerini açıkladı. Bilindiği üzere, Gürcistan’a askeri müdahale sonrasında bazı DTÖ üyeleri, Rusya’nın DTÖ’ye katılımı hususunun yeninde gözden geçirilmesi gerektiğini belirtmişlerdi. Alexi Kudrin tarafından 9 Eylül’de yapılan bu açıklama, Rusya’nın adaylığının gözden geçirilmesini isteyenlere cevap niteliği taşıyor. Rusya’nın 2008 yılı sonunda DTÖ üyesi olamaması halinde, et ticareti, ulaştırma ve mali hizmetlere ulaşım alanlarındaki taahhütlerinden vazgeçebileceği belirtiliyor.