İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
8-14 EYLÜL 2008

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz haftaya finansal piyasalardan gelen haberler damgasını vurdu. Hafta başında Lehman Brothers’ın iflasını istemesi ve Merrrill Lynch’in Bank of America tarafından satın alınması 1980’li yılların neo-liberal dünya düzeni idealinin de çökmesi olarak algılanabilir. ‘Mortgage’ piyasasındaki kriz, dünya gıda fiyatlarındaki artış ve enerji fiyatlarındaki istikrarsızlığın da etkisi ile dünya ekonomisinde ABD temelli bir durgunluk döneminin yeni bir aşaması olarak yorumlanan bu gelişmeler AB ve Türkiye açısından da endişe yarattı.

Devamını Oku

İKV TARAFINDAN ANKARA ANLAŞMASI’NIN 45. YILDÖNÜMÜ NEDENİYLE BİR PANEL DÜZENLENDİ

ktisadi Kalkınma Vakfı tarafından, Türkiye ile AT arasında bir ortaklık kuran Ankara Anlaşması’nın 45 yıl önce imzalandığı tarih olan 12 Eylül’de İstanbul’da düzenlenen panelde, ortaklığın 45. yıldönümü vesilesiyle Türkiye-AB ilişkilerinin tarihçesi, bugünkü durumu ve geleceğe yönelik beklentiler masaya yatırıldı.

Devamını Oku

AVRUPA BİRLİĞİ’NİN KAFKASLARDAKİ KRİZE İLİŞKİN DİPLOMATİK GİRİŞİMLERİ SÜRÜYOR

AB Dönem Başkanı Fransa’nın Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso ile Ortak Dış Politika ve Güvenlik Politikasından Sorumlu AB Yüksek Temsilcisi Javier Solana’dan oluşan AB heyeti, 8 Eylül’de Rusya’yı ziyaret ederek Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Devamını Oku

ULUSLARARASI MALİ PİYASALARDA YAŞANAN GELİŞMELER

Başta gayrimenkul piyasaları olmak üzere dünya genelindeki nakit sıkıntısının derinleşmesiyle başlayan ve uzun zamandır etkisini hissettiren mali krizin tablosu, Amerika’nın dev şirketlerinin iflas ve devirleriyle yeni bir boyut kazandı. Geçtiğimiz günlerde yatırım bankası Lehman Brothers`ın iflas başvurusunda bulunması ve Bank of America`nın Merrill Lynch`i satın alacağını açıklaması, ABD Merkez Bankası (FED) ile diğer merkez bankalarını çeşitli önlemler almaya itti.

Devamını Oku

TÜRKİYE EKONOMİSİNDE YAŞANAN GELİŞMELER

Büyüme %1,9’da Kaldı,Cari Açık Artmaya Devam Ediyor,Türkiye’de Sanayi Üretimi Beklentilerin Üzerinde Arttı ,AB’de Sanayi Üretimi Düştü

Devamını Oku

KIBRIS’TA KAPSAMLI MÜZAKERELER DEVAM EDİYOR

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hıristofyas arasında Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik olarak 3 Eylül tarihinde başlayan kapsamlı müzakerelerin ilk toplantısı 11 Eylül’de, Lefkoşa’daki ara bölgede gerçekleştirildi

Devamını Oku

GENİŞLEME SÜRECİNDE BALKANLARDAKİ GELİŞMELER

Geçtiğimiz hafta, Sırbistan ile AB arasında imzalanmış olan İstikrar ve Ortaklık Anlaşması’nın ticari hükümlerinin uygulanmaya başlanmasına ve Makedonya vatandaşlarına vize muafiyetinin tanınmasına ilişkin önemli gelişmeler yaşandı.

Devamını Oku

DOHA TURU MÜZAKERELERİNİN YENİDEN BAŞLAMASI İÇİN GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR

Dünya Ticaret Örgütü’nün (DTÖ) en yüksek ticaret hacmine sahip yedi üyesinin (Avustralya, Brezilya, Çin, Avrupa Birliği, Hindistan, Japonya ve ABD) ticaretten sorumlu üst düzey yetkilileri, Haziran ayındaki bakanlar düzeyindeki toplantıdan beri çıkmaza giren Doha Turu görüşmelerinin yeniden başlatılmasını görüşmek üzere 10 Eylül 2008 tarihinde Cenevre’de bir araya geldi. Toplantıda Doha Turu görüşmelerinin tıkanmasına neden olan ABD ve Hindistan arasındaki özel koruma önlemleri mekanizması üzerinde duruldu

Devamını Oku

AB – UKRAYNA ZİRVESİ PARİS’TE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Avrupa Birliği ile Ukrayna arasındaki ilişkilerin ayrıntılı bir şekilde ele alındığı AB-Ukrayna Zirvesi, 9 Eylül’de Fransa’nın başkenti Paris’te gerçekleştirildi. Zirvede, Birliği temsilen AB Dönem Başkanı Fransa’nın Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Avrupa Komisyonu’nun Dış İlişkiler ve Avrupa Komşuluk Politikası’ndan Sorumlu Üyesi Benita Ferrero-Waldner, Dış Ticaretten Sorumlu Üyesi Peter Mandelson ve Ortak Dış Politika ve Güvenlik Politikası’ndan Sorumlu Yüksek Temsilcisi Javier Solana yer alırken; Ukrayna’yı Cumhurbaşkanı Viktor Ioutchenko temsil etti.

Devamını Oku

TRANSATLANTİK İLİŞKİLER 2008 RAPORU YAYIMLANDI

Alman Marshall Fonu tarafından, Transatlantik ilişkilerle ilgili yılda bir yapılan kamuoyu araştırmasına ilişkin Transatlantik Eğilimler 2008 raporu yayımlandı. 10 Eylül’de İspanya’nın başkenti Madrid’de kamuoyuna açıklanan raporda, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Avrupa ülkeleri vatandaşlarının, Rusya, enerji bağımlılığı, terör ve uluslararası ekonomi gibi konulara ilişkin benzer endişeleri taşıdığı; iklim değişikliği konusunda ise, farklı görüşlerde olduğu belirtildi. Raporda Atlantik’in her iki tarafında işbirliğinin artırılmasına yönelik bir eğilim olduğu vurgulandı

Devamını Oku

AB – UKRAYNA ZİRVESİ PARİS’TE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Dünya Ticaret Örgütü’nün (DTÖ) en yüksek ticaret hacmine sahip yedi üyesinin (Avustralya, Brezilya, Çin, Avrupa Birliği, Hindistan, Japonya ve ABD) ticaretten sorumlu üst düzey yetkilileri, Haziran ayındaki bakanlar düzeyindeki toplantıdan beri çıkmaza giren Doha Turu görüşmelerinin yeniden başlatılmasını görüşmek üzere 10 Eylül 2008 tarihinde Cenevre’de bir araya geldi.

Devamını Oku