İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
15-19 OCAK 2007

İSTATİSTİK BAŞLIĞINDA MÜZAKERELERİN AÇILMASINA YÖNELİK İLK ADIM ATILDI

18 Ocak 2007 tarihinde Brüksel’de toplanan AB Daimi Temsilciler Komitesi (COREPER), ‘İstatistik’ başlığında Türkiye’ye Müzakere Pozisyon Belgesini hazırlaması için davet gönderme kararına vardı.

Devamını Oku

AVRUPA PARLAMENTOSU’NUN YENİ BAŞKANI HANS-GERT POETTERİNG OLDU

16 Ocak 2007 tarihinde Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’nda yapılan seçimlerin ilk turunda, Hans-Gert Poettering 689 geçerli oyun 450’sini alarak AP’nin yeni başkanı oldu. Adaylardan Danimarkalı parlamenter Jens-Peter Bonde 46, AP Sol Grup Başkanı Francis Wurtz 48 ve AP Yeşiller Grubu Eşbaşkanı Monica Frassoni ise 145 oy aldı.

Devamını Oku

“BULGARİSTAN, ROMANYA, HIRVATİSTAN VE TÜRKİYE İŞ DESTEK PROGRAMI” İÇİN PROJE TEKLİF ÇAĞRISI YAYIMLANDI

AB Dış Yardım Ofisi Europeaid web sayfasında yayımlanan çağrının son başvuru tarihi 4 Nisan 2007 olarak belirlendi.

Devamını Oku

ATAD, TERÖR ÖRGÜTÜ PKK’NIN AB TERÖR ÖRGÜTLERİ LİSTESİNE ALINMASINA ADLİ İTİRAZ YOLUNU AÇTI

Avrupa Topluluğu Adalet Divanı (ATAD), 18 Ocak 2007 tarihinde aldığı kararla, terör örgütü PKK’nın AB terör örgütleri listesine alınmasına adli itiraz yolunu açtı ve örgüt yandaşlarının AB terör örgütleri listesinden çıkarılma talebinde bulunmaya hakkı olduğu görüşüne vardı.

Devamını Oku

AB İÇİNDE DNA VE PARMAK İZİ BİLGİLERİ PAYLAŞILACAK

Avrupa Birliği içişleri bakanları terör ve organize suçlarla mücadele kapsamında DNA ve parmak izi bilgileri gibi verileri paylaşmaya karar verdiler.

Devamını Oku

TÜRKİYE DELEGASYONU BAŞKANI MARC PİERİNİ KATILIM SÜRECİNE İLİŞKİN AÇIKLAMA YAPTI

Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Başkanı Marc Pierini 12 Ocak 2007 tarihinde Barselona`da gerçekleşen 7. Yıllık AB-Türkiye Konferansı’nda bir konuşma yaptı. Pierini konuşmasında katılım müzakereleri, AB-Türkiye ilişkilerinin küresel boyutu, Türkiye’deki reformlar ve algılamadaki farklılıklar olmak üzere başlıca dört konuya değindi.

Devamını Oku

İTALYA DIŞİŞLERİ BAKANI VE BAŞBAKAN YARDIMCISI MASSİMO D’ALEMA İLE AVRUPA KOMİSYONU’NUN GENİŞLEMEDEN SORUMLU ÜYESİ OLLİ REHN AB-TÜRKİYE İLİŞKİLERİ KONUSUNDA ORTAK BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ

İtalya Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Massimo D’Alema ile Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn 16 Ocak’ta Roma’da AB-Türkiye ilişkilerine de değinen ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Devamını Oku