İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
15-21 EYLÜL 2008

REFORM İZLEME GURUBU TOPLANDI

Reform İzleme Grubu’nun (RİG) on üçüncü toplantısı, Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin ve İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın katılımıyla 16 Eylül 2008 tarihinde yapıldı. Toplantıya ayrıca, başta Avrupa Birliği Genel Sekreterliği görevini yürüten Büyükelçi Oğuz Demiralp olmak üzere ilgili bürokratlar da katıldı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, toplantı gündemi çerçevesinde; yakında açıklanması öngörülen üçüncü Ulusal Program ile ilgili gelişmeler, AB müzakere sürecindeki son durum, kısa ve orta vadede yapılması gerekenler, AB tarafından eksiklik olarak öne sürülmüş konuların Türk tarafınca karşılanma durumu ile siyasi kriterler açısından genel durum görüşüldü.

Toplantıda, Türk halkının daha iyi yaşam standartlarına kavuşturulması amacıyla gerçekleştirilen reformların derinleştirilmesi ve sürdürülmesi hususundaki kararlılık vurgulanırken; RİG’nin, kuruluşundan bu yana olduğu üzere, önümüzdeki dönemde de reform çalışmalarını yakından takip edeceği ve alacağı kararlarla gerekli yönlendirmeleri tüm kamu kurum ve kuruluşları nezdinde etkin şekilde yapmayı sürdüreceği belirtildi. Bu amaçla RİG'in alt grubunu oluşturan RİG Bilgi Derleme Grubu da çalışmalarını yoğunlaştıracak.

Bilindiği gibi, RİG’nin görev alanını, Hükümetin AB sürecindeki öncelikli gündem maddelerinden olan siyasi kriterler çerçevesindeki çalışmalar oluşturuyor. İlk toplantısını 18 Eylül 2003 tarihinde gerçekleştiren RİG, bu çerçevede, temel hak ve özgürlükler, demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan hakları konularındaki düzenlemeleri güçlendiren ve güvence altına alan kapsamlı mevzuat reformlarının etkin olarak uygulanmasını üst düzeyde takip edip yönlendirme işlevi görüyor.