İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
15-21 EYLÜL 2008

KIBRIS’TA KAPSAMLI MÜZAKERELER DEVAM EDİYOR

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hıristofyas arasında Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik olarak 3 Eylül tarihinde başlayan kapsamlı müzakerelerin ikinci toplantısı 18 Eylül’de Lefkoşa’daki ara bölgede gerçekleştirildi. Birleşmiş Milletler Kıbrıs Özel Temsilcisi Tayé-Brook Zerihoun’un ev sahipliğinde yapılan toplantıya liderlerin heyetleri de katıldı ve ilk görüşmede olduğu gibi, “yönetim ve güç paylaşımı” başlığı ele alındı. Söz konusu başlık kapsamında merkezi hükümetin yetkilerinin masaya yatırıldığı ifade edildi. Bir sonraki toplantının ise 8 Ekim tarihinde yapılması kararlaştırıldı. Bu görüşmede ise, “yönetim” alt başlığının müzakere edilmesi öngörüldü.

Görüşme sonrasında KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat tarafından yapılan açıklamada, müzakerelerde bir tıkanıklık yaşanmadığı, ancak ciddi bir ilerleme de olmadığı belirtildi. GKRY Lideri Dimitris Hıristofyas ise, müzakerelerin en kısa zamanda tamamlanabilmesi için ortak dil bulunmasının önemini vurguladı.

Diğer taraftan, Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn tarafından 18 Eylül tarihinde yapılan açıklamada, BM Güvenlik Konseyi kararları doğrultusunda siyasi eşitliğe dayalı iki bölgeli ve iki toplumlu federasyon çerçevesinde bir çözüm bulunması gerektiği ifade edildi. Aynı zamanda, AB’nin kurucu ilkeleri özgürlük, demokrasi ve hukukun üstünlüğüne saygı gösterilmesi ve üyelik yükümlülüklerinin yerine getirilmesi şartıyla, iki taraf arasında sağlanacak anlaşmanın kabul edileceği belirtildi.