İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
15-21 EYLÜL 2008

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta Türkiye-AB ilişkileri açısından en önemli olay Troyka toplantısıydı. Türkiye tarafını Dışişleri Bakanı ve Baş Müzakereci Ali Babacan başkanlığındaki heyetin temsil ettiği toplantıya AB adına, AB Konseyi dönem başkanı Fransa’nın Avrupa işlerinden sorumlu devlet bakanı Jean- Pierre Jouyet, gelecek dönem başkanı Çek Cumhuriyeti Dış işleri Bakanı Karel Schwarzenberg ve Avrupa Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn’in katıldığı toplantı, 1999’dan bu yana altı ayda bir düzenlenmekte.

Devamını Oku

TÜRKİYE-AVRUPA BİRLİĞİ TROYKA TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Türkiye-AB Troyka toplantısı 15 Eylül 2008 tarihinde Brüksel’de gerçekleştirildi. Toplantıda katılım müzakereleri sürecindeki gelişmeler ve Kafkasya Bölgesi’ndeki sorunlar ele alındı. Katılım müzakereleri sürecine ilişkin olarak, Troyka toplantısında Türkiye’yi temsil eden Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, 2007–2008 döneminde Vakıflar Kanunu ve Ceza Kanunu’nun 301. Maddesi’nde yapılan değişiklikler dahil olmak üzere, 29 yasal düzenlemenin hayata geçirildiğini belirtti.

Devamını Oku

REFORM İZLEME GURUBU TOPLANDI

Reform İzleme Grubu’nun (RİG) on üçüncü toplantısı, Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin ve İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın katılımıyla 16 Eylül 2008 tarihinde yapıldı. Toplantıya ayrıca, başta Avrupa Birliği Genel Sekreterliği görevini yürüten Büyükelçi Oğuz Demiralp olmak üzere ilgili bürokratlar da katıldı.

Devamını Oku

AB GENEL İŞLER VE DIŞ İLİŞKİLER KONSEYİ TOPLANTISI BRÜKSEL’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Avrupa Birliği Genel İşler ve Dış İlişkiler Konseyi (GAERC) toplantısı 15 Eylül 2008 tarihinde Brüksel’de gerçekleştirildi. AB Dönem Başkanı Fransa’nın Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner`in başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, AB üye ülke Dışişleri Bakanlarının yanı sıra, Avrupa Komisyonu’nun Kalkınma ve İnsani Yardımdan Sorumlu Üyesi Louis Michel ile Ortak Savunma ve Dış Politika AB Yüksek Temsilcisi Javier Solana katıldı.

Devamını Oku

KIBRIS’TA KAPSAMLI MÜZAKERELER DEVAM EDİYOR

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hıristofyas arasında Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik olarak 3 Eylül tarihinde başlayan kapsamlı müzakerelerin ikinci toplantısı 18 Eylül’de Lefkoşa’daki ara bölgede gerçekleştirildi. Birleşmiş Milletler Kıbrıs Özel Temsilcisi Tayé-Brook Zerihoun’un ev sahipliğinde yapılan toplantıya liderlerin heyetleri de katıldı ve ilk görüşmede olduğu gibi, “yönetim ve güç paylaşımı” başlığı ele alındı.

Devamını Oku

BİRİNCİ AB-ORTA ASYA GÜVENLİK FORUMU DÜZENLENDİ

Avrupa Birliği ile beş Orta Asya ülkesi (Kazakistan, Özbekistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Kırgızistan) arasında güvenlik konularında işbirliği ve eşgüdümün güçlendirilmesi amacıyla 18 Eylül tarihinde Paris’te Dışişleri Bakanları düzeyinde bir forum düzenlendi. Forumda AB, Dönem Başkanı Fransa’nın Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, Ortak Dış ve Güvenlik Politikası AB Yüksek Temsilcisi Javier Solana ve Avrupa Komisyonu’nun Dış İlişkiler ve Avrupa Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Benita Ferrero-Waldner tarafından temsil edildi

Devamını Oku

AB MALİYE BAKANLARI TOPLANTISI NİCE’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Ekonomi ve Maliye Bakanları (ECOFIN) Konseyi toplantısı 12–13 Eylül 2008 tarihlerinde Fransa’nın Nice kentinde gerçekleştirildi. Avrupa Merkez Bankaları’nın yöneticileri, Avrupa Parlamentosu Ekonomik ve Parasal İşler Komitesi Başkanı ve Avrupa Yatırım Bankası Başkanı’nın yanı sıra Avrupa bankacılık ve sigorta şirketlerinin liderleri de toplantıya katıldı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU KESİM ESNASINDA HAYVAN REFAHI KURALLARINI GELİŞTİREN TÜZÜK ÖNERİSİNİ KABUL ETTİ

Avrupa Komisyonu, kesim esnasında hayvan refahının daha etkili bir şekilde korunmasını sağlayacak yeni kurallar içeren Tüzük önerisini 18 Eylül tarihinde kabul etti. Hâlihazırda uygulanan 93/119/AT sayılı Yönergenin yerine geçecek olan söz konusu öneri, 23 Ocak 2006 tarihinde Avrupa Komisyonu tarafından kabul edilen hayvan refahı ve korunmasına ilişkin 2006–2010 Topluluk Eylem Planında belirlenen amaçların, kesim esnasında gerçekleştirilmesini hedefliyor.

Devamını Oku

TÜRKİYE’DE İŞSİZLİK ORANI YÜZDE 9’A, TARIM DIŞI İŞSİZLİK ORANI YÜZDE 11,7’YE YÜKSELDİ

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 15 Eylül 2008’de açıkladığı verilere göre, “Hane Halkı İşgücü Araştırması” Mayıs-Haziran-Temmuz aylarını kapsayan Haziran 2008 dönemi sonuçları doğrultusunda, Türkiye genelinde işsiz sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 96 bin kişi artarak 2.237 milyon kişiye yükseldi. İşsizlik oranı ise %0,2 artışla %9 seviyesinde gerçekleşti. Kentsel yerlerde işsizlik oranı %0,4 artışla %11,5, kırsal yerlerde ise %0,3 azalmayla % 5,2 oldu.

Devamını Oku

AVRO ALANI ENFLASYON ORANI AĞUSTOS AYINDA YÜZDE 3,8’E DÜŞTÜ

AB İstatistik Kurumu Eurostat’ın 16 Eylül 2008’de açıkladığı verilere göre Avro Alanı yıllık enflasyon oranı, Ağustos ayında; geçen yılın Ağustos ayına oranla %3,8 oldu. Temmuz ayındaki yıllık enflasyon ise %4 idi. Geçen yılın Ağustos ayında yıllık enflasyon oranı %1,7 oldu. Aylık enflasyon ise, Ağustos 2008’de %0,1 oranında düştü.

Devamını Oku

Avrupa’da işgücü maliyetleri %2,7 arttı

AB İstatistik Kurumu Eurostat’ın 15 Eylül 2008’de açıkladığı verilere göre, saat başı işgücü maliyetleri Avro Alanı’nda 2008 2. çeyrekte bir önceki yılın 2. çeyreğine göre %2,7 arttı. İlk çeyrekteki yıllık artış %3,5 idi. AB-27’deki artış ise, 2008 2. çeyrekte bir önceki yılın 2. çeyreğine göre %3,4 oldu. İlk çeyrekteki yıllık artış %4,4 oldu.

Devamını Oku

AB’de inşaat sektöründe üretim arttı

İnşaat sektöründe üretim Temmuz ayında bir önceki aya göre Avro Alanı’nda %0,1 ve AB-27’de %0,2 arttı. Haziran ayında ise Mayıs ayına göre sırasıyla %0,9 ve %0,7 düşüş kaydedilmişti.

Devamını Oku