İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
22 EYLÜL-5 EKİM 2008

AVRUPA BİRLİĞİ – HİNDİSTAN ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Dokuzuncu AB–Hindistan Zirvesi, 29 Eylül’de Fransa’nın Marsilya kentinde gerçekleştirildi. AB heyetinin, Dönem Başkanı Fransa’nın Devlet Başkanı Nicolas Sarkozy, Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Javier Solana, Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, Dış Ticaretten Sorumlu Fransa Devlet Bakanı Anne Marie Idrac ve Ticaretten Sorumlu Avrupa Komisyonu Üyesi Peter Mandelson tarafından temsil edildiği Zirve’de, Hindistan heyetinin başkanlığını Başbakan Dr. Manmohan Singh yaptı.

Zirvede başta bölgesel meseleler, küresel sorunlar ve AB – Hindistan ilişkileri olmak üzere şu konular ele alındı:

  • Bölgesel meseleler: AB ve Hindistan’ın çok kutuplu dünyada iki önemli küresel aktör olduğuna vurgu yapılarak stratejik ortaklığa bağlılık dile getirildi. Ortaklığın temellerinin demokrasi, insan hakları, (dini özgürlükleri de içerecek şekilde) temel özgürlükler, çoğulculuk, hukukun üstünlüğü ve çok taraflılık gibi ortak değerlere dayandığı belirtildi. Bu çerçevede Afganistan’da demokratik ve çoğulcu bir toplum oluşturulmasına verilen destek yinelendi. İran’ın nükleer programının uyandırdığı kaygıya dikkat çekilerek soruna diplomatik çözüm bulunması çağrısı yapıldı. Burma/Myanmar’da toplumsal mutabakat oluşturulmasına yönelik çabaların artırılması çağrısında bulunuldu. Liderler ayrıca, terörü her şekilde ve kim tarafından yapılırsa yapılsın kınayarak, Birleşmiş Milletler nezdinde oluşturulacak Uluslararası Terörizm Konvansiyonu’nun bir an önce sonuca ulaştırılması için çabalarını artırma kararı aldılar.
  • Küresel sorunlar: Zirve’de dünyayı sarsan ekonomik kriz, ele alınan başlıca küresel sorun oldu. Taraflar, küresel dengesizliklerin giderilmesi için ortak hareket çağrısında bulunarak yıl sona ermeden bu konuda bir uluslararası Zirve düzenlenmesi konusunda fikir birliğine vardılar. Küresel mali kriz ile bağlantılı olarak artan gıda fiyatlarının da gündeme geldiği Zirve’de, kısa vadede en hassas nüfus kesimlerinin olumsuz etkilenmemesi için acil önlem alınması gerektiği ifade edilerek orta ve uzun vade için kapsamlı bir strateji oluşturulması konusunda fikir birliğine varıldı. İklim değişikliği ve enerji konusunun da tartışıldığı Zirve’de tarafların iklim değişikliği ile mücadele konusunda sarf ettiği çabalar karşılıklı olarak tanındı.

AB – Hindistan ilişkileri: Zirve’de ayrıca taraflar arasındaki özel konular da ele alındı. Bu çerçevede AB’nin göç politikası ve nitelikli işçilerin AB’de çalışmasını kolaylaştırmak amacıyla yapılan girişimler