İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
22 EYLÜL-5 EKİM 2008

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Türkiye’nin Ramazan ayını ve uzun bir bayram tatilini geride bıraktığı bu günlerde tüm dünyayı sarsan gelişmeler yaşanıyor. Dünyanın her tarafında insanlar finansal sistemin çöküşünden kaynaklanan borçlarını nasıl ödeyecekleri, yatırımlarının geleceği, paralarının değer kaybetmesi gibi nedenlerle endişe içindeler. Finansal krizin reel sektöre yansıması ile işlerini kaybetme tehlikesi de iyice yaklaşmış durumda.

Devamını Oku

AVRUPA, FİNANSAL KRİZE KARŞI ORTAK TAVIR OLUŞTURMA ÇALIŞMALARINA HIZ VERDİ

Finansal krizin etkileri Avrupa’da daha çok hissedildikçe, Avrupa Birliği ülkeleri arasındaki ortak politika arayışları da hız kazandı. Her ne kadar Amerikan Senatosu tarafından kabul edilen 700 milyar dolarlık kurtarma paketi, piyasaları bir miktar rahatlatsa da, Avrupa kendi tavrını daha net kararlarla ortaya koymaya çalışıyor. Hem finansal hem de reel sektörde ciddi etkileri görülmeye başlanan kriz karşısında, Avrupa Merkez Bankası, (ECB) diğer merkez bankalarıyla koordineli bir şekilde faizleri düşürmeyi planlıyor.

Devamını Oku

ATAD`DAN TÜRK VATANDAŞLARI LEHİNE BİR KARAR DAHA ÇIKTI

Avrupa Topluluğu Adalet Divanı (ATAD), aile birleşmesi hükümleri uyarınca 2 yaşında Almanya`ya giden ve 16 yaşında liseyi bitirdikten sonra yedi yıl boyunca hiç bir iş bulamadığı gerekçesiyle sınırdışı edilen Türk vatandaşını haklı bularak, sınırdışı etme kararının Türkiye - AB Ortaklık ve dolayısıyla da Topluluk Hukukuna aykırı olduğuna hükmetti.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU, ADAY VE POTANSİYEL ADAY ÜLKELERE YÖNELİK MALİ YARDIM PAKETİNİ ONAYLADI

Avrupa Komisyonu, 2008–2010 dönemi için aday ve potansiyel ülkeler için sağlayacağı 4,471 milyar Avro’luk mali yardımı 29 Eylül’de onayladı. Mali yardım, aday ülkeler Türkiye, Hırvatistan, Makedonya ile potansiyel aday ülkeler olarak tanımlanan Arnavutluk, Bosna-Hersek, Sırbistan, Karadağ ve Kosova’ya sağlanıyor.

Devamını Oku

AVRUPA KONSEYİ PARLAMENTERLER MECLİSİ “KIBRIS’TA DURUM” BAŞLIKLI RAPORU KABUL ETTİ

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) üyesi Alman Parlamenter Joachim Hörst tarafından hazırlanan “Kıbrıs’ta Durum” başlıklı rapor (Karar no: 1628), 1 Ekim’de AKPM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Genel Kurul’da 126 üye hazır bulunurken, raporun onaylanmasına ilişkin karar, 20 ret ve 7 çekimser oya karşı 99 oyla alındı.

Devamını Oku

KKTC CUMHURBAŞKANI MEHMET ALİ TALAT, AVRUPA KONSEYİ PARLAMENTERLER MECLİSİ’NDE BİR KONUŞMA YAPTI

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, 1 Ekim 2008 tarihinde AKPM Genel Kurulu’na hitaben bir konuşma yaptı. Böylece, ilk kez bir KKTC lideri, Avrupa Konseyi kurumlarından birine hitap etti. Konuşmasına Kıbrıs sorununun tarihçesini anlatarak başlayan Mehmet Ali Talat, Kıbrıslı Türklerin birçok bakımdan izole edilmişliğinin bir insanlık sorunu haline geldiğini belirtti.

Devamını Oku

AB ADALET VE İÇİŞLERİ KONSEY TOPLANTISI BRÜKSEL’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Avrupa Birliği Adalet ve İçişleri Konsey Toplantısı, 25 Eylül’de Brüksel’de gerçekleştirildi. AB Dönem Başkanı Fransa’nın Göçmenlik ve Ulusal Kimlik Bakanı Brice Hortefeux başkanlığında toplanan AB Adalet ve İçişleri Konsey toplantısına, üye ülke Adalet ve İçişleri Bakanlarının yanı sıra, Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Jacques Barrot katıldı. Toplantıda başta Avrupa Göç ve İltica Paktı olmak üzere, nitelikli iş gücüne AB sınırları içerisinde süreli çalışma ve oturma izni tanınmasına imkân veren Mavi Kart uygulaması, Metock Davası, organize suç ile mücadele ve Iraklı mültecilerin kabulü gibi konular ele alındı. AB Adalet ve İçişleri Konsey Toplantısında alınan bazı kararlar, şöyle sıralanabilir.

Devamını Oku

AVRUPA BİRLİĞİ REKABETÇİLİK KONSEYİ TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Rekabetçilik Konseyi toplantısı sonucunda, kamu ihaleleri süreçlerinde, çevresel etkileri daha az olan malların, hizmetlerin ve işgücünün yer alması konusunda çalışmaların güçlendirilmesi kararlaştırıldı (“yeşil” ihaleler). Aynı zamanda, söz konusu düzenlemenin uygulanması için gerekli seçim kriterleri, teknik şartname, ödül kriterleri ve uygulama hükümleri belirlenirken, 10 sektöre öncelik verilmesi kararlaştırıldı: üretim, gıda, ulaştırma, enerji, ofis malzemeleri ve bilgisayarlar, giyim ve tekstil, kâğıt ve baskı hizmetleri, mobilya, temizlik ürünleri, sağlık sektöründe kullanılan malzemeler.

Devamını Oku

AVRUPA KENT YAŞAMI 2008 İSTATİSTİKLERİ YAYIMLANDI

AB İstatistik Kurumu Eurostat’ın Avrupa Kent Yaşamına ilişkin Kent Gözlemi 2008 (Urban Audit 2008) raporu yayınlandı. Rapor, Norveç, İsviçre, Hırvatistan ve Türkiye gibi 41’i AB dışından, toplam 362 şehre ilişkin istatistikler içeriyor. 2009’dan itibaren yıllık olarak yayınlanacak raporda, 420.000 istatistikî veriyle, kentlerde yaşam koşulları ve yaşlanan nüfus, göç, konut, çevre gibi önemli sorunlara odaklanılıyor. Geniş kapsamlı bu veri çalışması bölgesel politika, büyüme ve istihdam stratejileri için önemli bir kaynak niteliğinde bulunuyor.

Devamını Oku

EŞİTLİK ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Avrupa Birliği Fransa Dönem Başkanlığı ve Avrupa Komisyonu tarafından düzenlenen 2. Eşitlik Zirvesi 29–30 Eylül 2008 tarihlerinde Paris’te gerçekleştirildi. Zirve, ayrımcılıkla mücadele ilkelerinin etkin bir biçimde uygulanması hedefini paylaşan ve eşitlik konusunda çalışan 400’ün üzerinde üst düzey temsilciyi bir araya getirdi. Bilindiği üzere 2007 yılı AB tarafından Eşit Fırsatlar Yılı ilan edilmiş, bu çerçevede ilk eşitlik zirvesi de Almanya Dönem Başkanlığı tarafından düzenlenmişti

Devamını Oku

AVRUPA BİRLİĞİ – HİNDİSTAN ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Dokuzuncu AB–Hindistan Zirvesi, 29 Eylül’de Fransa’nın Marsilya kentinde gerçekleştirildi. AB heyetinin, Dönem Başkanı Fransa’nın Devlet Başkanı Nicolas Sarkozy, Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Javier Solana, Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, Dış Ticaretten Sorumlu Fransa Devlet Bakanı Anne Marie Idrac ve Ticaretten Sorumlu Avrupa Komisyonu Üyesi Peter Mandelson tarafından temsil edildiği Zirve’de, Hindistan heyetinin başkanlığını Başbakan Dr. Manmohan Singh yaptı.

Devamını Oku

SLOVENYA, AVUSTURYA VE BELARUS’TA GENEL SEÇİMLER YAPILDI

Slovenya’da 21 Eylül’de yapılan genel seçimleri, muhalefetteki sol parti kazandı. Slovenya Seçim Komisyonu`ndan yapılan açıklamada, oyların yüzde 99,53`ünün sayıldığı, Borut Pahor önderliğindeki muhalefet partisi Sosyalist Demokratlar`ın (SD), yüzde 30,51 oranında oy alarak 90 sandalyeli Parlamento’da, 29 sandalye elde ederek seçimlerin galibi olduğu belirtildi.

Devamını Oku

TÜRKİYE’NİN AB’YE KATILIM SÜRECİNDE GÜNCEL KONULAR MASAYA YATIRILIYOR

İKV, Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Maastricht Üniversitesi ve TMC Asser Enstitüsü işbirliği ile AB-Türkiye İlişkileri ve AB’ye katılım süreci konusunda bir seminer düzenleniyor

Devamını Oku