İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
6-12 EKİM 2008

NATO ÜYESİ ÜLKELERİN SAVUNMA BAKANLARI, BUDAPEŞTE’DE GAYRİ RESMİ OLARAK TOPLANDI

NATO üyesi ülkelerin savunma bakanları, 9–10 Ekim tarihlerinde Macaristan’ın Başkenti Budapeşte'de gayri resmi olarak toplandı. Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ün katılmadığı toplantıda Türkiye, NATO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Tacan İldem tarafından temsil edildi. Toplantıda Bakanlar, İttifak'ın çeşitli bölgelerde sürdürdüğü operasyonlara ilişkin gelişmeleri incelerken, Afganistan’da artarak devam eden sorunların aşılmasına yönelik görüş alışverişinde bulundular ve Uluslararası Destek Gücü (ISAF) dosyasını da ayrıntılı olarak ele aldılar.

Bilindiği üzere, Afganistan'daki Taliban rejiminin çökmesinin ardından, 2001 yılı sonunda düzenlenen Bonn Konferansı'nda, geçici yönetime destek amacıyla, "BM Güvenlik Konseyi otoritesi altında görev yapacak, gönüllü ülkelerin askerlerinden oluşan bir uluslararası koalisyon" şeklinde kurulan ISAF, 11 Ağustos 2003 tarihinden itibaren NATO tarafından yönetiliyor.

"ISAF'ın yeteneklerini geliştirmek", "Afgan ulusal ordusuna desteğin artırılması", "Afganistan'daki güvenlik sorunlarının aşılması için tedbirler" gibi başlıkların da ele alındığı toplantı süresince, savunma bakanları, BM ve Afganistan yetkilileriyle bir araya geldiler.

Toplantı süresince ABD Savunma Bakanı Robert Gates, Avrupalı müttefiklere, Afganistan'daki birimlere katkılarını artırmaları için baskı yaparken; birçok İttifak üyesinin, "ABD'nin terörizme karşı mücadelesine yeterince katkıda bulunulduğu" görüşünde olduğu belirtiliyor. Öte yandan bazı NATO yetkilileri de, ISAF'ın başarısızlıklarının, İttifak'a geniş ölçüde itibar kaybettirdiğini ifade ederek acil çözüm gereği üzerinde duruyorlar.

NATO üyeliğine aday olan Arnavutluk ve Makedonya’nın savunma bakanlarının da davetli olarak katıldıkları toplantının ikinci gününde ise, İttifak'ın savunma stratejilerinin geliştirilmesi ve yeni tehditlere karşı yeni operasyon düzenleri oluşturulması gibi konular ele alındı. Bu kapsamda, Hint Okyanusu’nda, Somali kıyılarında faaliyet gösteren korsanlara karşı mücadeleye katkı amacıyla yedi savaş gemisinin bölgeye gönderilmesi de kararlaştırıldı.