İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
13-19 EKİM 2008

ALTI AB ÜLKESİ, ABD’NİN VİZE MUAFİYETİ PROGRAMINA DÂHİL OLUYOR

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı George W. Bush, 19 Ekim’de yaptığı açıklamada, Estonya, Macaristan, Litvanya, Letonya, Slovakya ve Çek Cumhuriyeti’nin, söz konusu ülke vatandaşlarının ABD’ye girişlerde vize uygulamasından muaf tutulması için 2008 yılı başında imzalanan mutabakat zaptında belirlenen koşullarını yerine getirdiğini açıkladı.

ABD’ye vizesiz seyahatin sağlanması için önkoşul olarak benimsenen vize reddi oranlarını yüzde 10’un altında tutmayı başaran söz konusu 6 AB üyesi Devlet, aynı zamanda terör ve diğer ciddi suçlar ile mücadele konusunda ABD ile işbirliği yapılmasına ilişkin belgeler de imzalamıştı. ABD’nin uyguladığı yeni güvenlik koşullarının yerine getirilmesi sonucunda, söz konusu ülke vatandaşlarının 17 Kasım’dan itibaren ABD’ye vizesiz giriş yapabilecekleri açıklandı.

Hâlihazırda toplam 27 farklı Devletin katıldığı ABD vize muafiyeti programına (visa waiver programme) katılmayan AB Üye Devleti sayısı böylece 5’e düştü. Bulgaristan, GKRY, Malta, Polonya ve Romanya’nın da söz konusu programa katılması için ilgili adımların atıldığı belirtilirken; Malta’nın 2008 yılı sonunda programa dâhil edilmesi bekleniyor.