İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
13-19 EKİM 2008

17–18 EKİM 2008 TARİHLERİNDE TÜRKİYE - AB İLİŞKİLERİNDE GÜNCEL KONULAR BAŞLIKLI BİR ÇALIŞTAY DÜZENLENDİ

İktisadi Kalkınma Vakfı, Maastricht Üniversitesi, T.M.C. Asser Enstitüsü ve Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi işbirliğinde 17-18 Ekim tarihlerinde “Türkiye - AB İlişkilerinde Güncel Konular” (Current Issues in EU-Turkey Relations) başlıklı bir çalıştay düzenlendi. Yerli ve yabancı akademisyenler, kamu kurum ve kuruluşlarında görevli uzmanlar ve bürokratlar ile öğrencilerin katıldığı çalıştayda, Maastricht Üniversitesi ve Asser Enstitüsü’nden akademisyenler, AB Hukuku ve Türkiye – AB ilişkilerindeki güncel meseleler hakkında tebliğ sunarken; çeşitli üniversitelerden öğretim üyeleri de yorumlarıyla çalıştaya katıldılar.

İktisadi Kalkınma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı ve Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu yaptığı açılış konuşmasında; Türkiye-AB ilişkilerinin geçmişi ve geleceğine dönük değerlendirmelerde bulunduktan sonra Gümrük Birliği ve Ortaklık Anlaşmasının işleyişinden doğan sorunlara ve özellikle de Türk vatandaşlarına uygulanan vize, Türk tırlarına yönelik kota sorunları ile AB’nin üçüncü ülkelerle yürüttüğü Serbest Ticaret Anlaşmalarına ilişkin sıkıntılara değindi.

Çalıştay kapsamında sunulan tebliğlerin isimleri şöyle:

Pre-accession and lessons in accession treaty practice;
Understanding Turkey’s Alignment with the EC Technical Legislation; The EC-Turkey customs union and the WTO system;
Free movement of people between Turkey and EU in the light of the Tum & Dari judgment;
Turkey and EU institutions: Does policy participation include institutional participation;
Ensuring compliance? Enhancing judicial application of the acquis before accession; Participation in the Economic and Monetary Policy;
The Participation of Turkey in CFSP and CDSP actions: past, present and future.

Konferansta sunulan tebliğlerin özetlerine ve power-point sunumlara, www.ikv.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz.