İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
9-16 MART 2007

AP YÜKSEK TEMAS GRUBU K. KIBRIS RAPORU, BAŞKANLAR KONFERANSI’NDA ONAYLANDI

Başkanlık Konferansı raporu değişiklik yapmadan onayladı. Rapor; Genel Kurul yerine Başkanlar Konferansı’nda görüşülerek onaylandığı için resmi belge olarak kabul edilip edilmeyeceği tartışılıyor. AP Yeşiller Grubu/Avrupa Özgür İttifakı Grubu üyesi Cem Özdemir, Rapor’un Başkanlık Konferansı’nda onaylanması sonucu üzerindeki gizliliğin kalktığını, bunun da Rapor’a resmi belge niteliği kazandırdığını belirtti. Ayrıca AP'de Kıbrıslı Türklerin sorunlarının daha iyi anlaşılması için Rapor’un önemli bir kaynak oluşturduğunu ifade etti. Özdemir Kıbrıslı Türklere gözlemci statüsü verilmesinin önünde demokratik bir engel kalmadığını, aynı zamanda böyle bir statü verilmesinin KKTC’nin tanınması anlamına gelmeyeceğini belirtti. Bakanlar Konferansı kararlarının resmi belge niteliği taşıyıp taşımadığı konusunda hukukçular arasında fikir ayrılığı bulunuyor.

Diğer taraftan AP Genel Kurulu 15 Mart 2007 tarihli oturumunda Kayıp Şahıslar Komitesi ile ilgili bir tavsiye kararı kabul etti. Kararda, Kıbrıslı Türkler ile Rumlar arasında konuyu araştırmak üzere kurulan komitenin, BM'nin girişimiyle çalışmalarını yeniden başlattığı hatırlatılıyor ve bu çalışmaların sonunda bazı ilerlemeler sağlandığı ifade ediliyor. Söz konusu komitenin Türk ve Rum taraflarıyla işbirliği içinde çalışmalarını hızlandırmasını tavsiye eden kararda, AİHM'in konuyla ilgili kararlarına uyulması çağrısı yapılıyor.

AP Başkanlar Konferansı’nda onaylanan K. Kıbrıs Raporu’nun İKV tarafından gerçekleştirilen resmi olmayan çevirisi http://www.ikv.org.tr/pdfs/yuksektemasgrubu.pdf  adresinde yer almaktadır.