İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
16-23 MART 2007

AB-ABD TROYKASI TOPLANDI

AB Dönem Başkanı Almanya’nın Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Avrupa Komisyonu’nun Dış İlişkilerden Sorumlu Üyesi Benita Ferroro-Waldner, Avrupa Komisyonu Dış İlişkiler ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana ve ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’nin katıldığı AB-ABD Troykasında, başta 30 Nisan 2007 tarihinde Washington’da yapılacak AB - ABD zirvesi olmak üzere, İsrail-Filistin sorunu, Lübnan, Irak, Afganistan, Darfur ve Kosova konuları ayrıntılı olarak ele alındı. Toplantıda ayrıca AB ve ABD arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesi ve çevre teknolojilerinin geliştirilmesine yönelik ortak çalışma planlarının hazırlanması üzerinde duruldu.

AB-ABD Troyka toplantısının önemli başlıklarından birini İran’ın nükleer denemeleri ve ABD’nin Avrupa’ya kurmayı planladığı füze savunma projesi oluşturdu. Bilindiği üzere ABD’nin İran’dan gelebilecek olası saldırılara karşı, Polonya ve Çek Cumhuriyeti’nde füze savunma sistemi kurmak istiyor. Rusya ise bu girişimden rahatsızlık duyuyor. Troyka toplantısı sonrası, tartışma yaratan füze savunma projesiyle ilgili açıklamalarda bulunan Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, ABD’nin uzun menzilli füze saldırılarına karşı kendini korumak istemesinin anlaşılır bir tutum olduğunu, Amerika’nın da savunma sisteminin Avrupa’ya kurulacak olması itibariyle Avrupa’da konuyla ilgili tartışmaların yaşanmasını anlayışla karşıladığını belirtti.  Steinmeier, AB Dönem Başkanı olarak, konuyla ilgili Avrupa’daki görüşlerin mümkün olduğunca birbirine benzemesi ve ortak bir duruşun ortaya çıkmasını ümit ettiklerini belirtti. ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ise, Avrupa ve ABD arasında gerginliğe yol açan füze savunma kalkanı projesiyle ilgili olarak, toplantıda kutuplaşmalar yerine sağlıklı bir diyalog kurabilmekten memnuniyet duyduklarını belirtti. 2007 yılının başından itibaren Rusya ile görüşmelerin sürdürüldüğüne dikkat çeken Rice, Moskova’ya füzelerden dolayı kendisini tehdit altında görmemesi gerektiği mesajının verildiğini söyledi.

Toplantının bir diğer önemli gündem maddesini ise, Ortadoğu’da yaşanan son gelişmeler oluşturdu. Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, AB’nin Filistin’de yeni kurulan hükümeti çok dikkatle izlediğini, yeni hükümetin sergileyeceği tavrın, AB’nin Filistin ile sürdüreceği ilişkilerde belirleyici olacağını ifade etti. Avrupa Komisyonu’nun Dış İlişkilerden Sorumlu Üyesi Benita Ferroro-Waldner ise, Filistin’e yapılan geçici mali yardım mekanizmasını üç ay süreyle uzatma kararı aldıklarını söyledi.