İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
23-30 MART 2007

İŞLETME VE SANAYİ POLİTİKASI FASLINDA MÜZAKERELER BAŞLADI

İşletme ve sanayi politikası faslında müzakerelerin başlamasına ilişkin üye ülkelerin Genişleme Çalışma Grubu’nda uzlaşmaya varmalarının ardından, karar, AB Daimi Temsilciler Komitesi (COREPER) toplantısında tartışılmadan onaylandı ve böylece 29 Mart 2007 tarihinde düzenlenen Hükümetler Arası Konferans`la (HAK) ilgili fasılda müzakereler açıldı.

Devamını Oku

ROMA ANTLAŞMASI’NIN 50. YILDÖNÜMÜ KUTLANDI

Avrupa Topluluğunu kuran Roma Antlaşması’nın 50. yıldönümü AB üye ülkelerinde kutlandı. AB Dönem Başkanı Almanya’nın başkenti Berlin’de 27 üye ülke liderlerinin katıldığı resmi törende, AB Dönem Başkanı Almanya’nın Başbakanı Angela Merkel, Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve Avrupa Parlamentosu Başkanı Hans-Gert Pöttering, Birlik içerisinde uzun tartışmalara neden olan Berlin Deklarasyonu’nu imzaladı.

Devamını Oku

AB MÜKTESEBATINA UYUM PROGRAMI İÇİN SİVİL TOPLUMDAN GÖRÜŞ İSTENDİ

Kamu kurumları tarafından hazırlanan ve 2007-2013 döneminde Türkiye’nin AB müktesebatına uyum kapsamında gerçekleştirmeyi planladığı yasal düzenlemeleri içeren AB Müktesebatına Uyum Programı sivil toplumun görüşüne sunuldu.

Devamını Oku

AVRUPA PARLAMENTOSU RAPORUNDA HRANT DİNK CİNAYETİ KINANDI

Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonu 2006 Dünya İnsan Hakları Raporu taslağını kabul etti.

Devamını Oku

YENİ MALİ KURALLAR AB FONLARIN KULLANIMINI KOLAYLAŞTIRACAK

Avrupa Birliği’nde 2 yıldır süren yoğun çalışmalar neticesinde belirlenen, fonların daha iyi kullanılmasını sağlayacak yeni mali kurallar 1 Mayıs 2007 tarihinde yürürlüğe girecek.

Devamını Oku

AB TROYKASI ORTA ASYA ÜLKELERİYLE GÖRÜŞTÜ

AB Troykası, Orta Asya ülkeleri Dışişleri Bakanlarıyla 27-28 Mart 2007 tarihlerinde Kazakistan’ın başkenti Astana’da bir araya geldi.

Devamını Oku

AB İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ İLE MÜCADELE ETMEK AMACIYLA YEŞİL VERGİ KOYACAK

AB Komisyonu sera gazı emisyonlarının 2020’ye kadar %20 oranında azaltılması hedefini gerçekleştirmek amacıyla vergilendirmeyi önemli bir araç olarak kullanmayı planlıyor.

Devamını Oku