İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
30 MART-6 NİSAN 2007

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER İNSAN HAKLARI KONSEYİ, İSLAM`A KARŞI HAKARETLERİN TÜM DÜNYADA YASAKLANMASI ÇAĞRISINA İLİŞKİN KARAR TASARISINI KABUL ETTİ

İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) tarafından sunulan ve İslam'ı terörizm, şiddet ve insan hakları ihlalleriyle özdeşleştirme girişimlerinden derin kaygı duyulduğunun vurgulandığı tasarıda, herhangi bir din veya mensuplarına karşı hakaret, kin ile şiddet içeren ırkçı ve yabancı düşmanı fikirlerin yayılmasının yasaklanması için kararlı adımların atılması çağrısında bulunuldu.

47 üyeli BM İnsan Hakları Konseyi’nin 9 üyesinin çekimser kaldığı oylamada (Gana, Hindistan, Nijerya, Arjantin, Brezilya, Ekvator, Peru, Uruguay, Zambiya), Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Fransa, Almanya, Hollanda, Polonya, Romanya, İngiltere, Kanada, Japonya, Güney Kore, Guatemala, İsviçre ve Ukrayna karşı oy kullandı. Bilindiği üzere 2005 yılının Eylül ayında, bir Danimarka gazetesinde, İslam dünyasını rahatsız eden karikatürler yayımlanmıştı. Karikatürler, başta Müslüman ülkeler olmak üzere, tüm dünyada büyük bir tepki ile karşılanmıştı.